Zabavit majetek Rusů a Bělorusů! Kdo chybí? Zásadní vystoupení ombudsmana Křečka

7.4.2022 9:55 odp. | Ze sítí

Vláda v důsledku ruské agrese na Ukrajině podporované Běloruskem rozhodla, že odstaví ruské oligarchy od zakázek, zvažuje také vyvlastnění jejich majetku. Na ministry připravovaný zvláštní sankční zákon a seznam lidí a firem, kterých se může týkat, si posvítil veřejný ochránce lidských práv Stanislav Křeček. Hovoří o diskriminaci a potřebě rozšířit sankční seznam nejen o jména oligarchů. „Kulturní války, které vedeme, opravdu nejsou falešné a ‚třídní spojenectví‘ bych do nich raději nepletl. Na to jsem příliš stár a příliš pamatuji...,“ píše ve svém blogu na serveru Aktuálně.cz.

Zabavit majetek Rusů a Bělorusů! Kdo chybí? Zásadní vystoupení ombudsmana Křečka
Foto: Repro ČT
Popisek: Nový ombudsman, Stanislav Křeček

„Odhlédneme-li tak jen od zdánlivé maličkosti, jako je to, že v důsledku aktuální situace bezstarostně opouštíme jeden z rádoby kánonů naší civilizace, totiž nedotknutelnost posvátného soukromého vlastnictví, pak vcelku s pochopením byl přijat záměr vlády, která, jak se dočítám, ‚zvažuje možnost, že Rusům a Bělorusům napojeným na Putina a Lukašenka zabaví majetek‘.

Původní zdroj ZDE.

Kabinet proto nařídil ministrovi pro legislativu Michalu Šalomounovi, aby připravil ‚rozbor možné právní úpravy vyvlastnění vztažené k subjektům, na které jsou uvaleny mezinárodní či vnitrostátní sankce‘. Ale pomyslím-li třeba na ‚ruskou vesničku‘ postavenou drze bez jakéhokoliv stavebního povolení v chráněné krajinné oblasti Slavkovského lesa, na mnohé karlovarské domy, různé ‚obory‘, zámky a paláce, nemohu nevidět, že existují nejen díky divokým penězům a úsilí oněch zázračných východních zbohatlíků, ale také ‚díky‘ korupci úředníků a úřednic na našich stavebních úřadech,“ píše ombudsman.

Anketa

Jste pro odstřižení se od ruských dodávek plynu a ropy?

94%
hlasovalo: 65032 lidí
„Tedy naší neschopnosti prosadit respektování zákonů a veřejného pořádku. A tak mne napadá, zda by na onen zvláštní sankční seznam už konečně jednou neměli být zařazeni, když už se s revolučním nadšením hodláme dopouštět zjevné diskriminace, nejen Rusové a Bělorusové, ale i všichni, kteří nerespektovali a nerespektují naše právo,“ přemítá Křeček.

Možná příliš ambiciózní a nereálná představa, ale abychom se jednou nedivili. Objevují se názory, že vyvlastnění této elity by neznamenalo jen odstranění třídní základny ruské diktatury. V kontextu mezinárodní dynamiky demokratických hnutí by to mohlo znamenat důležitý precedent pro sociálně-politické reformy v dalších zemích. Pro úspěch změn v Rusku, na Ukrajině, ale i v celé Evropě však bude zásadní poměr třídních spojenectví.

„Neuměli jsme si představit válku, ale zdá se, že některé a některými očekávané důsledky této války si dovedeme představit ještě méně. Zdá se, že na představy o ‚sociálně-politických reformách v dalších zemích‘ na základě ‚třídních spojenectví‘ je, alespoň v hlavách mnohých, už zaděláno.

Kulturní války, které vedeme, opravdu nejsou falešné a ‚třídní spojenectví‘ bych do nich raději nepletl. Na to jsem příliš stár a příliš pamatuji...,“ uzavírá Křeček.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Podle čeho jste do dosazoval do funkcí lidi?

Vypadá to, že jste mimálně neměl šťastnou ruku. Nebo to není náhoda, že jsou vámi jmenovaní lidé zapojení bůh ví do čeho?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radila Bidenovi s vakcínami, které stály miliardy. Neuhodnete, pro koho pracovala předtím…

20:20 Radila Bidenovi s vakcínami, které stály miliardy. Neuhodnete, pro koho pracovala předtím…

Z „etického prohlášení“ šéfky Bidenovy prezidentské kampaně Anity Dunnové vyplývá, že se současná hl…