Zabíjení zbytečných důchodců? Mládež za klima: Padla silná slova

18.12.2019 7:07

Právník Pavel Hasenkopf se ve svém komentáři na facebookovém profilu vyjádřil ke všem „ekoobavám“. Podle něj existuje jediný lék, a to poměrně radikální.

Zabíjení zbytečných důchodců? Mládež za klima: Padla silná slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Okupační stávka za klima v budově Karolina
reklama

„Vezmeme-li všechny ty ekoobavy vážně, pak je na všechny ty budoucí katastrofy jen jeden jediný skutečně efektivní lék: zdecimovat lidstvo, asi tak na setinu stávajícího stavu,“ uvedl Hasenkopf.

Anketa

Podporujete stávky a hladovky za klima?

2%
98%
hlasovalo: 19863 lidí

„Robotizace povede ke snížení potřeby lidské práce. Řada lidí se stane zbytečná (řada lidí je zbytečná už nyní). Lidi se v podstatě budou už jen flákat a užívat si,“ dodal. „Nevíme, co se starými a těžce postiženými lidmi. Nastupující generace, co tak hysterčí, je extrémně rozmazlená a sobecká (omluva výjimkám), chybí jí empatie. Nebude mít problém škrtat od stolu celé masy. Pro dobrou věc, samozřejmě,“ dodal s otázkou, že to do sebe všechno zapadá. 

Studentské stávky za klima nemají však podle většiny Čechů velký význam. Jen desetina lidí dobře ví, čeho se stávky týkají. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Ačkoli stávky nemohou podle Čechů mnoho změnit, téměř všichni dotázaní pokládají zájem mladých o životní prostředí za důležitý.

Protesty studentů, většinou středoškoláků, známé jako Fridays for Future (Pátky za budoucnost) mají za cíl, prosadit lepší ochranu klimatu. Před rokem je zahájila nyní šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová. Postupně se rozšířily do celého světa, včetně Česka. Většina Čechů – skoro tři čtvrtiny – o těchto protestech slyšela, ale jen 12 procent lidí si myslí, že ví dobře, čeho se stávky týkají. Přesto jsou si dvě třetiny Čechů jisty, že stávky nemohou změnit nic, nebo jen velmi málo.

Proti tomu, aby studenti stávkovali za klima, se staví 43 procent dotázaných, a naopak 42 procent lidí stávky podporuje. S tím, aby se stávky konaly místo školní výuky se ale staví naprostá většina lidí, přes 70 procent. Menší podporu mají stávky za klima hlavně u lidí ve věku nad 45 let, lidí se středoškolským a nižším vzděláním a těch, kteří nepoužívají internet. Podle politického zaměření podporují stávky méně zejména příznivci levice.

Přes rozporuplné názory Čechů na protesty za ochranu klimatu podporují téměř všichni dotázaní zájem studentů o toto téma. Zájem mladých lidí o problematiku životního prostředí a změn klimatu je důležitý podle skoro 90 procent účastníků průzkumu.

Průzkum provádělo CVVM v období od 5. do 20. října. Zúčastnilo se ho 1 021 obyvatel České republiky starších 15 let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nikdo si nevšiml: ODS se vypořádala s Pavlem Novotným. Tiše

11:11 Nikdo si nevšiml: ODS se vypořádala s Pavlem Novotným. Tiše

Do parlamentních voleb zbývá méně než rok. Strany už tvoří koalice i kandidátky. Včetně ODS. Její vý…