Zabijte Vladimira Putina, vyzývá oceňovaný představitel americké CIA

04.08.2014 11:05

Bývalý vysoký americký zpravodajec v CIA Herbert E. Meyer je přesvědčen, že Rusko se musí zbavit prezidenta Vladimira Putina. Je přesvědčen, že jedině tak se může vydat na správnou cestu a stát se zemí západoevropského střihu. Svoji vizi představil na serveru americanthinker.com.

Zabijte Vladimira Putina, vyzývá oceňovaný představitel americké CIA
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Anketa

Který politik se nejvíc zasloužil o dobré věci v České republice?

hlasovalo: 108127 lidí

„Když jednáte s Rusy, musíte s nimi mluvit bez vytáček. Je třeba jim na rovinu říci, co od nich chcete a co hodláte udělat vy sami. Uvedu příklad z doby, kdy byl prezidenem USA Ronald Reagan. Když se jej jednou ptali, na čem je postavena jeho strategie studené války, tak jim lapidárně odvětil: My vyhrajeme a oni prohrají. Teď bych Rusům vzkázal, že jde o to samé. Protože poslední týdny ukázaly v souvislosti se sestřelením letadla MH17, že prezident Putin představuje vážnou hrozbu světovému míru," předkládá svůj pohled na věc Meyer, který je podle prestižního magazínu Forbes považován za významného experta na Sovětský svaz i Rusko. Forbes v této souvislosti připomíná, že Meyer jako jeden z prvních západních analytiků předpověděl pár Berlínské zdi i zhroucení Sovětského svazu.

„To pochopili i političtí lídři z USA a EU a proto uvalili na Rusko těžké sankce. Tento krok schvaluji, ale myslím si, že prostřednictvím sankcí nebyl stanoven správný cíl. Dle vyjádření Obamy, Camerona a Merkel mají sankce potrestat Putina za anexi Krymu a vměšování se do vnitřních záležitosti Ukrajiny. Od Putina se tedy očekává, že Krym vrátí zpět Ukrajině a přestane skrze podporu separatistů tuto zemi rozvracet," zmiňuje Meyer. 

„Chyba lávky! Cožpak jsme se dostatečně nepoučili z historie Evropy za posledních sto let? Lumpové typu Putina si z podobných záležitostí nic nedělají. Jsou mimořádně odolní proti takovým drobným trestům a dokážou se ztížené situaci v dlouhodobém horizontu bez problémů přizpůsobit. Jediným možným řešením, jak zastavit Putina v jeho agresorském vedení zahraniční politiky, je zbavit se ho jednou provždy," je přesvědčen Meyer. 

Celý článek v angličtině máte k dispozici ZDE.

To se dá podle jeho názoru zařídit tak, že jeho osobně odřízneme od finančních zdrojů. „A pokud za sebou nebude mít dostatečnou podporu od movitých oligarchů, jeho politické ambice klesnou k nule. Ve skutečnosti rozhodují o směřování země právě oligarchové, nikoli Putin. I když se to tak zvnějšku nezdá. Oligarchy vlastně Putin či Doněck a Ukrajina vůbec nezajímají. Jim jde jen o jejich jachty, kaviár a šampaňské. Vážně si myslíte, že se kvůli Putinovi vzdají možnosti dělat byznys v Londýně a New Yorku a brázdit s luxusními jachtami špičkové světové riviéry či navštěvovat nejlepší restaurace na světě?" ptá se v nadsázce Meyer. 

Proto musí být dle jeho názoru sankce konkrétně cílené na oligarchy, kteří drží Putina v prezidentském úřadě. „Musí každý den ztěžovat život zhýčkaným oligarchům, aby si sami řekli, jestli jim za uskromňování a drobné ústrky nějaký Putin stojí. Političtí lídři ze Západu jim navíc musí při každé vhodné příležitosti opakovat, že pokud se zbaví Putina, vše bude jako dřív. Sladký život se opět vrátí tam, kde byl před sankcemi," píše Meyer. 

Podle Meyera bychom si však neměli dělat iluze, že bez Putina se stane Rusko mávnutím kouzelného proutku zemí západoevropského střihu. „Rusko bez Putina každopádně nebude hrozbou pro světový mír. A to by pro nás mělo být nejdůležitější. Dnešní Putinovo Rusko se totiž částečně podobá Sovětskému svazu, ale ještě více některým jihoamerickým státům v 50. letech minulého století, kterým vládli nechvalně proslulí diktátoři. Rusko je nyní státem jednoho muže. Tak tomu ostatně bylo vždy. Přestože si myslí Putin, že je druhým Stalinem, tak spíš připomíná argentinského diktátora Juana Peróna," nesmlouvavě kritizuje Meyer ruského prezidenta. 

Putinův nástupce podle něho nemusí být zrovna opoziční superstar Gary Kasparov. „Bohatě bude stačit někdo, kdo se místo obnovy zašlé slávy sovětské či carské říše bude soustředit na ekonomickou obnovu Ruska v jeho současných hranicích. Samozřejmě bez Krymu. Mocní ruští oligarchové jsou klíčem pro případné odstranění Putina. Možná nemají všichni nadpůrměrné politické schopnosti či inteligenci, ale nejsou hloupí. Pokud jim napřímo sdělíme, že nemohou využívat svoji luxusní jachtu na Francouzské riviéře kvůli Putinovi, pochopí, co by měli dělat," má jasno Meyer. 

Potom už podle Meyera záleží jenom na nich, jakým způsobem se Putina zbaví. „Ať je to klidně po dobrém. Nám tady na Západě je celkem jedno, jestli bude Putin odcházet z úřadu za zvuku fanfár a se všemi vojenskými poctami. Stejně tak se může stát, že bude tvrdohlavý a nebude chtít pochopit, že jeho politická kariéra skončila. V takovém případě, ať jej klidně z úřadu odtáhnou nohama napřed, s kulkou v zátylku. I to by bylo dle mého názoru naprosto v pořádku. Stejně jako varianta, kdy by Putina při návratu od přátel z Kuby či Venezuely trefila zbloudilá raketa, která se nevysvětlitelně dostala do rukou jakési polovojenské opoziční skupiny," tvrdě účtuje s Putinem Meyer. 

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

úspory

Je podle vás třeba šetřit? A pokud ano kde? Protože podle toho, jak vystupujete, vy byste stále jen rozdávali.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

4800 Kč za dva kusy, u nás 5000 za jeden. Polsko útočí na Čechy

9:28 4800 Kč za dva kusy, u nás 5000 za jeden. Polsko útočí na Čechy

Poté, co Češi začali jezdit na levné nákupy do Polska, se polské laciné zboží přiblížilo až k nim. P…