Začalo finále senátních voleb. Lidé potvrdí většinu levice

19.10.2012 14:01

V Česku začalo finále senátních voleb. Lidé v něm potvrdí, že levice bude mít v horní komoře parlamentu nadále přinejmenším nadpoloviční většinu. Rozhodli o tom už minulý víkend v úvodním volebním kole. Stejně jako o tom, že ODS bude mít historicky nejnižší počet senátorů. Finále tak určí mimo jiné to, jak bude levice početná a zda Praha bude mít poprvé levicového senátora.

Začalo finále senátních voleb. Lidé potvrdí většinu levice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební místnost

Volební místnosti se ve 14:00 otevřely na třetině území republiky ve 27 senátních obvodech včetně čtyř pražských, kde lidé hlasovali i před týdnem v prvním kole. Mezi dnešní voliče patří tradičně mnozí politici včetně prezidenta Václava Klause nebo předsedy Senátu Milana Štěcha z ČSSD.

Prezident byl u volební urny v Praze 8 Kobylisích vůbec jako první. Novinářům sdělil, že má dobrou volbu, dva dobré kandidáty, aby se rozhodl jasným způsobem.

Volit senátory bude možné dnes až do 22:00, po noční přestávce pak v sobotu od 08:00 do 14:00.

Levicová horní komora

Sociální demokraté bez ohledu na výsledek voleb zůstanou nejsilnější stranou v horní komoře, neboť 33 jejich senátorů bude mandát obhajovat až v příštích letech. ČSSD navíc bude mít v Senátu zřejmě znovu sama nadpoloviční většinu 41 senátorů. Stačí jí k tomu vyhrát v osmi z 23 obvodů, kde má své finalisty. V deseti obvodech jsou jejími soupeři zástupci KSČM, což oběma levicovým stranám zaručuje většinu v horní komoře.

ODS má šanci získat deset senátorů, přičemž ve dvou obvodech její kandidáti soupeří s komunisty a v dalších dvou s kandidáty TOP 09 a STAN. Vládní strany letos už v prvním kole o sedm senátorů přišly a dohromady jich budou mít maximálně 23. Naopak lidovci mají možnost uchovat si v Senátu svůj početní stav.

SLEDUJEME: Senátní volby

Do horní komory by se po čase mohli vrátit také nezávislí kandidáti v podobě Tomia Okamury nebo šéfa agrární komory Jana Veleby, nebo zástupci menších stran v osobách bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové a podnikatele a horolezce Leopolda Sulovského.

Jednodušší než před týdnem

Hlasování bude jednodušší než před týdnem, kdy si lidé vybírali také krajské zastupitele. Nyní každý volič po příchodu do volební místnosti dostane jen dva lístky se jmény senátních kandidátů, kteří postoupili do druhého kola, a hlasovací obálku. Lístek se jménem kandidáta, kterého chce zvolit, bez jakýchkoli písemných úprav vloží za plentou do hlasovací obálky, kterou pak vhodí do volební urny. Stejně jako před týdnem by lidé neměli zapomenout na občanský průkaz, případně cestovní pas kvůli ověření totožnosti.

Výsledky hlasování bude Český statistický úřad zveřejňovat průběžně na serveru www.volby.cz a www.volbyhned.cz tak rychle, jak je bude dostávat od volebních komisařů z jednotlivých volebních okrsků, jichž je celkem 4812.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jno, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hasil průšvih? Lipavský na fotce, které Zemana potěší. I s Pekarovou

10:40 Hasil průšvih? Lipavský na fotce, které Zemana potěší. I s Pekarovou

Zdálo se, že právě izraelská otázka bude jedním z důvodů, proč prezident Miloš Zeman, nebude chtít j…