Záchranáři po čtvrteční tragédii vyprostili další tři těla horníků, hrozí další výbuch

24.12.2018 9:57

Bánští záchranáři vyprostili z podzemí ostatky dalších tří horníků, kteří ve čtvrtek zahynuli při neštěstí v Dole ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku. Nedělní krátký průzkum také ukázal, že v místech výbuchu jsou stále extrémně vysoké koncentrace metanu. Lokalita proto bude uzavřena vybudovanými hrázemi. ČTK to řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Stav zraněných horníků, kteří jsou v ostravské nemocnici, se nezměnil. Polsko v neděli drží den státního smutku, za 13 zemřelých horníků se během mše v Katovicích modlilo několik set lidí. Sbírky v Česku vynesly už zhruba 500.000 korun.

Záchranáři po čtvrteční tragédii vyprostili další tři těla horníků, hrozí další výbuch
Foto: Profimédia
Popisek: Ilustrační foto
reklama

Při čtvrtečním výbuchu a následném požáru zemřelo v dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku 12 Poláků a jeden Čech, další tři horníci skončili v nemocnici. Stav jednoho je nadále kritický, stav druhého stále vážný, ale stabilizovaný. Třetí zraněný horník, který byl po výbuchu převezen do nemocnice v Karviné-Ráji, je už od pátku v domácím ošetřování.  

Nedělního průzkumu se účastnila šestičlenná četa báňských záchranářů. V dole už nehoří, zůstávají tam ale velmi riziková místa s vysokými koncentracemi metanu a kyslíku. Kdyby se oba plyny smísily, hrozil by další výbuch. Vedoucí likvidace havárie proto okamžitě rozhodl o uzavření nebezpečného prostoru. Provizorní stěny, takzvané hráze, záchranáři budovali od pátku. Nyní bude OKD pokračovat v dřívějším plánu. Uzavřené místo se musí dostatečně zchladit. Vše může trvat i několik týdnů.

Anketa

Myslíte, že se v roce 2019 budeme mít lépe než v tomto končícím roce?

23%
77%
hlasovalo: 18935 lidí
Soustrast polským obětem neštěstí mohou vyjádřit i lidé v Česku, kondolenční knihy jsou k dispozici v sídle polského velvyslanectví v Praze a v budově konzulátu v Ostravě.

K pietě se připojila radnice Bohumína, starosta Petr Vícha (ČSSD) zrušil štědrovečerní ohňostroj. „Každý rok, už 25 let, pořádáme na Štědrý den akci Na Štědrý večer všichni spolu. Bývá tradičně zakončena ohňostrojem. Letos jsme se rozhodli jej zrušit,“ uvedl Vícha. Podle něj důlní tragédie změnila letošní Vánoce. „Radost vystřídal smutek, soucítíme s pozůstalými... Podobně jako jiná města jsme se i my rozhodli pro symbolické gesto. Akce na náměstí 24. prosince proběhne, ale v méně slavnostním duchu,“ uvedl. K pietě se připojila i Karviná, která zrušila v sobotu a dnes kulturní program vánočního jarmarku.

Sbírky na podporu sirotků či rodin 13 zemřelých horníků vynesly už víc než 500.000 korun. Na konto Spolku Svatá Barbora přišlo více než 450.000 Kč a na konto Nadace OKD asi 85.000 Kč.

Důl ČSM je po výbuchu uzavřený, 800 zaměstnanců ze dvou směn muselo zůstat doma. Na památku 13 obětí neštěstí v černouhelném dolu se v sobotu v poledne rozezněly v celé republice na 140 vteřin sirény.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…