Zachráníme spalovací motory? Zdechovský: Máme předsednictví, to je šance

13.6.2022 1:04 odp. | Glosa

Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský odpověděl na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz na otázky, jak funguje Evropský parlament a zda je ještě nějaká šance, že spalovací motory v roce 2035 neskončí.

Zachráníme spalovací motory? Zdechovský: Máme předsednictví, to je šance
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

„Dobrý den, zajímalo by mě, kolik času trávíte v ČR a kolik v Bruselu? A jako europoslanec v rámci EP taky cestujete jako poslanci u nás? Vidím vás tu často a napadlo mě, že vůbec nevím, jestli parlament v EU funguje jako u nás, nebo jak,“ zeptala se Zdechovského čtenářka Milena.

Anketa

Má vláda zastropovat ceny pohonných hmot i za cenu, že na to bude doplácet z rozpočtu?

95%
3%
hlasovalo: 14488 lidí

„Evropský parlament je samozřejmě specifický v tom, že v něm zasedají lidé z mnoha různých států. S prací poslance EP je samozřejmě spojené pravidelné cestování mezi Českem a Bruselem či Štrasburkem. Obvykle trávím větší část pracovního týdne v Bruselu (případně ve Štrasburku, pokud je tam plenární zasedání) a část v Česku, kam se pravidelně vracím zpět. Poslanci dále mají i tzv. zelené týdny, které mají vyhrazené pro práci ve svém obvodě, což znamená v mém případě celé Česko,“ poznamenal Zdechovský.

Další otázka se týkala spalovacích motorů. „Je ještě nějaká šance, že spalovací motory v roce 2035 neskončí? A ví se, jak dlouho se s nimi bude moci ještě jezdit poté, co se nebudou vyrábět?“ zeptal se čtenář.

„Zákaz by se týkal prodeje nových vozů a neřeší se, jak dlouho poté budou vozy se spalovacím motorem moci jezdit. Celý návrh jde nyní do trialogu, kde se má sladit pozice Rady EU (států), Evropské komise a Evropského parlamentu. O výsledném kompromisu se bude pak znovu hlasovat v Evropském parlamentu a na Radě EU. Česku zde může výrazně nahrávat, že návrh se bude projednávat během našeho předsednictví a česká vláda se k zákazu spalovacích motorů staví výrazně kriticky,“ poznamenal Zdechovský.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala promlouval k národu. Babiš to sledoval. A přišel šok... Natočeno další VIDEO

18:28 Fiala promlouval k národu. Babiš to sledoval. A přišel šok... Natočeno další VIDEO

Expremiér Andrej Babiš (ANO) se ve svém pravidelném pořadu Čau lidi zaměřil mimo jiné na projev k ná…