Zachraňte internet! Zastavte cenzuru! V EU se dnes bude demonstrovat

23.03.2019 6:10

Lidé v několika evropských městech, včetně českých, budou dnes demonstrovat proti chystané reformě Evropské unie o ochraně autorských práv na internetu. Podle aktivistů návrh směrnice, o kterém má Evropský parlament hlasovat příští týden, zavádí cenzuru, omezí svobodu internetu a poškodí menší vydavatele či novináře.

Zachraňte internet! Zastavte cenzuru! V EU se dnes bude demonstrovat
Foto: syscom.co.za
Popisek: Software - ilustrační foto

V ČR protesty organizuje Česká pirátská strana a podle facebooku akce s názvem Zachraňme internet před články 11 a 13! se uskuteční v Praze a v dalších deseti městech.

Evropská komise navrhla změnu pravidel o digitálním copyrightu v roce 2016 a od té doby se o konečné verzi pracně vyjednávalo. Nová pravidla mají posílit postavení tvůrců, jako jsou hudebníci, herci či novináři, vůči internetovým gigantům typu Google či Facebook. Od začátku byly ale sporné články 11 a 13.

První z nich má majitelům práv – včetně médií – zajistit spravedlivý podíl za použití jimi vlastněného obsahu na internetu. A článek 13 dává internetovým platformám jako YouTube povinnost řešit, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva. Země, včetně České republiky, žádaly v této věci výjimky pro malé firmy, pro které by postihy, s nimiž směrnice počítá, mohly být likvidační. Na základě kompromisu sepsaného rumunským předsednictvím se tak pravidla 13. článku nemají vztahovat na společnosti mladší tří let s ročním obratem pod deset milionů eur (258 milionů Kč) a s méně než pěti miliony uživatelů měsíčně.

„Zavřete na chvíli oči a představte si budoucnost. Bude Internet nástrojem svobodného šíření informací? Nebo se stane místem, kde chybující robotické filtry vyhodnocují, na co se můžete podívat, a na co ne? Zatím směřujeme ke scénáři cenzury. Říkáme jasné ne: usilujeme o vyškrtnutí článků 11 a 13 z návrhu směrnice o autorském právu. Chceme skutečnou reformu, která bude odrážet realitu digitálního věku,“ prohlašují v souvislosti s návrhem evropské směrnice o autorském právu Piráti.

Do protestu se zapojila i česká Wikipedie, jejíž zástupci považují chystané změny za velmi závažné, a ve čtvrtek proto na celý den encyklopedii poprvé vypnuli.

Pokud europoslanci směrnici schválí, bude běžet dvouletá lhůta, během které budou členské státy muset přijmout vlastní podrobnou úpravu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejsou zváni! Okamura vyhnal štáb ČT, lidé se přidali a pískali. Velké dusno

8:18 Nejsou zváni! Okamura vyhnal štáb ČT, lidé se přidali a pískali. Velké dusno

Konfliktem s pracovníky České televize skončil další předvolební jarmark SPD. Novináři si zblízka na…