Začíná přituhovat? Na Ukrajině se volá po znárodnění ruského majetku

10.09.2014 11:03

Bývalý redaktor České televize Petr Podaný ve svém pravidelném komentáři pro server Týden.cz píše o ekonomice současné Ukrajiny. Ta je totiž do značné míry pod vlivem Rusů. Mobilní operátoři, energetika, ocelárny - to všechno ovládají v zemi Rusové. Dnes se v zemi začínají objevovat hlasité výzvy, aby vláda jejich ukrajinské majetky znárodnila.

Začíná přituhovat? Na Ukrajině se volá po znárodnění ruského majetku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Veřejné shromáždění při příležitosti 23. výročí nezávislosti Ukrajiny u sochy sv. Václava
reklama

Podaný upozorňuje, že Ukrajinu mezi sebou nemají rozparcelovanou zdaleka jen ukrajinští oligarchové. Ocelárny nebo telefonní sítě v zemi ovládají Rusové. V současné vypjaté náladě začínají občané v západních regionech země požadovat, aby byli tito Rusové vyvlastněni.

Před půl rokem se mezi Ukrajinci spontánně rozšířil bojkot ruského mobilního operátora MTS. Ukrajinci hromadně přecházeli k „místní“ firmě Kyivstar. Je to trochu paradox - tato firma má sice v názvu ukrajinskou metropoli, ale kořeny má také u ruských multimiliardářů (přes společnost formálně registrovanou v Nizozemsku).

Celý komentář Petra Podaného ZDE.

Mobilní komunikace, kde „s Rusy“ telefonují téměř všichni Ukrajinci, je extrémním příkladem ovládání ukrajinské ekonomiky Rusy. Ukrajinská vláda si však nyní, byť prý zatím podle všeho v teoretické rovině, pohrává s úvahami, jak Rusko ekonomicky poškodit. A Západ v tom Kyjev jen podporuje, když přímo doporučuje zmražení ruských majetků a financí na Ukrajině.

Ukrajina již v srpnu přijala zákon, na jehož základě lze zakázat finanční transakce a blokovat majetky. Legislativa však zatím nebyla využita, neboť obě hospodářství jsou až příliš propojena. Ukrajina se aktuálně bez ruského kapitálu nejspíš neobejde.

V bankovnictví patří Rusům sedmina ukrajinského trhu. Ocelářství, energetika, zemědělství - tam všude mají značný vliv. Realitní magnát Arkadij Rotenberg, někdejší sparingpartner prezidenta Putina v judu, patří na Ukrajině do první pětky. Kromě všeobecně známé závoslosti Ukrajiny na ruském plynu patří Rusům i řada ukrajinských řetězců čerpacích stanic.

Situace se do budoucna asi nemá šanci příliš změnit. Příliv západních investic do země stále decimované válkou se rozhodně nedá předpokládat. A kromě toho - někteří Rusové, třeba ropný koncern Lukoil, se už ze sousední země raději stahují sami. Konkrétně Lukoil poté, co několik jeho čerpacích stanic napadli ukrajinští nacionalisté.

Jakkoliv se vláda k takovým krokům nemá, v ukrajinských médiích se ozývají výzvy k radikálnímu kroku - znárodnění aktiv ruských investorů v zemi. Podle Podaného by něco takového mohlo vyhovovat zejména ukrajinským oligarchům, kteří musí neustále čelit rozpínavosti svých ruských kolegů. Vláda však na jejich volání zatím neslyší. A to přesto, že v Rusku už aktiva ukrajinských oligarchů zmražena byla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …