Zadluženým nemocnicím dá vláda peníze z ústavu pro léčiva. Ten má miliardové rezervy

09.07.2014 19:54

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se dlouhodobě bránil dalšímu přilévání peněz do zdravotnictví, pokud nebude jasné, co se přesně s penězi stane. Vláda ale musí nějak vykompenzovat rušené regulační poplatky a hodlá také hodit záchranné lano dvěma velmi zadluženým nemocnicím v Praze a v Brně. O tom, jaký postup nakonec kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) zvolil, informuje server iDnes.cz.

Zadluženým nemocnicím dá vláda peníze z ústavu pro léčiva. Ten má miliardové rezervy
Foto: Martin Kovář
Popisek: Operace

Koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL se dohodla na tom, že jednorázově vyvede peníze z finanční rezervy Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Ta v tuto chvíli činí asi 2,1 miliardy a stát z této sumy hodlá odčerpat asi 1,7 miliardy korun. Část peněz připadne nemocnicím, které se potýkají s výpadkem příjmů v podobě zrušeného poplatku za den pobytu v nemocnici. Vláda ale hodlá rušit i další poplatky, takže finanční těžkosti v rezortu zdravotnictví zdaleka nekončí. V některých nemocnicích se přitom již teď finanční situace zhoršila natolik, že je přímo ohrožena jejich činnost.

„Dalším problémem je dlouhodobě výrazně špatná ekonomická situace Nemocnice Na Bulovce v Praze a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Jedná se o situaci, kdy je přímo ohrožen výkon zdravotní péče,“ uvádí důvodová zpráva k chystanému opatření vlády.

Zmíněné nemocnice potřebují ke své stabilizaci až 700 milionů korun, jde o nejzadluženější nemocnice v zemi. K dokreslení celé situace je třeba dodat, že v obou nemocnicích došlo k výměně vedení. Totéž platí o SÚKL.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na toto se posaďte. Expert: Je to nevyhnutelné. Válka s muslimy! Začne to v jižní Francii a bude se to šířit...

19:50 Na toto se posaďte. Expert: Je to nevyhnutelné. Válka s muslimy! Začne to v jižní Francii a bude se to šířit...

Bezpečnostní analytik Lukáš Visingr varuje, že v příštích letech začne hned několik válečných konfli…