Žádná diskuse, ven ze sálu! Koluje VIDEO, jak Martin Schulz vyhnal europoslance přímo z parlamentu. Tu scénu musíte vidět

06.03.2017 6:42

Po internetu koluje video, které ukazuje, jak se také dovede chovat dnes již bývalý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Tento muž dokázal vydat na půdě Evropského parlamentu nařízení, kterým nezvratně vyloučil z jednání svého řeckého kolegu. Podívejte se proč.

Žádná diskuse, ven ze sálu! Koluje VIDEO, jak Martin Schulz vyhnal europoslance přímo z parlamentu. Tu scénu musíte vidět
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Martin Schulz
reklama

Martin Schulz byl předsedou Evropského parlamentu a dnes za německou sociální demokracii aspiruje na post kancléře. Předvolební průzkumy prozatím naznačují, že by skutečně mohl porazit dosavadní kancléřku Angelu Merkelovou a nahradit ji.  

Ještě v době, kdy byl předsedou Evropského parlamentu – v březnu 2016 – se Schulz pustil do ostrého sporu se svým kolegou, europoslancem zvoleným v Řecku v roce 2014 Eleftheriosem Synadinosem. Politik zvolený do Evropského parlamentu za řecké radikální, dle mnohých neonacistické uskupení Zlatý úsvit Schulze podle všeho rozpálil takřka doběla. Video nyní hojně koluje po evropských sociálních sítích.

„Teď vám ocituji větu, kterou považuji zaprvé za neakceptovatelnou a zadruhé za jasně trestuhodnou. Jde o větu kolegy Synadinose k debatě mezi EU a Tureckem. Cituji: Jak napsali osmanští vědci, Turci jsou barbaři opovrhující Bohem, podvodníci a špinavci. Turek je jako pes, který si hraje na hrdinu, ale když má bojovat proti nepříteli, uteče. Jediná cesta, jak efektivně jednat s Turky, je pěst a rozhodnost.“

Tato věta jde podle Schulze jasně proti Jednacímu řádu Evropského parlamentu, jelikož jasně „směřuje proti základním zásadám EU“, rozohňoval se Schulz. Za tato slova se tehdejší předseda Evropského parlamentu dočkal hlasitého potlesku. Počkal, až odezní, a pokračoval.

Anketa

Které organizace jsou v Česku nejprospěšnější? (obnovené hlasování od 6.3.2017)

7%
66%
hlasovalo: 6042 lidí

„Tady došlo k překročení určité červené čáry a rezonuje tu rasismus. Já vám jasně říkám, se mnou ne!“ Rozhodl se proto navrhnout pro svého řeckého kolegu určité kárné opatření. Navrhl ho vyloučit z jednání. „O mém okamžitém opatření není možné diskutovat. Vyzývám vás, abyste opustil sál,“ udeřil budoucí možný německý kancléř.

Poprosím ostrahu, vyveďte poslance!

Řecký poslanec Synadinos se však nechtěl nechat umlčet a vytrvale se hlásil o slovo. Martin Schulz si ale také trval na svém. „O mém rozhodnutí není možné diskutovat! Ještě jednou vás vyzývám k odchodu ze sálu!“ Když se k tomu kolega i nadále nechystal, Schulz požádal bezpečnostní službu, aby Synadinose vyvedla ze sálu. Ta tak skutečně učinila.  

Jednací řád Evropského parlamentu ve článku 11 ukládá poslancům, že musejí respektovat hodnoty vymezené v základních dokumentech EU. 

„Chování poslanců je založeno na vzájemné úctě, vychází z hodnot a zásad  vymezených v základních dokumentech Evropské unie, nesmí snižovat důstojnost parlamentu nebo ohrozit řádný chod parlamentní činnosti, ani  narušovat klidné prostředí v prostorách parlamentu. Poslanci dodržují pravidla parlamentu pro nakládání s důvěrnými informacemi. Nedodržení těchto  zásad a pravidel může vést k použití opatření v souladu s články 165, 166 a 167,“ píše se v čl. 11. Jednacího řádu Evropského parlamentu.

V článku 165 je následně řečeno, že při narušení jednání parlamentu může předseda Evropského parlamentu přijmout okamžité opatření. „Pokud  narušování pořádku pokračuje nebo se opakuje, může předseda odebrat  poslanci slovo a vykázat jej z jednacího sálu pro zbytek denního zasedání. V mimořádně závažném případě může rovněž přikročit k tomuto poslednímu  opatření okamžitě a bez druhého napomenutí. Generální tajemník neprodleně zajistí výkon takového disciplinárního opatření za pomoci služby v sále a v případě potřeby za pomoci bezpečnostní služby parlamentu.“ Schulz to také učinil.  

„Nacisti!“

Někteří europoslanci se však svého řeckého kolegy přece jen zastávali a Schulz je důrazně vyzýval ke klidu. Dodal však také, že nechce bránit těm svým kolegům, kteří by snad chtěli opustit sál společně se Synadinosem.

„O dalším průběhu vyšetřování vás budu informovat, dámy a pánové, nyní můžeme přistoupit k hlasování. Mnohokrát vám děkuji,“ uzavřel své vystoupení Schulz. Ze sálu se v tu chvíli ozval výkřik: „Nacisti!“

Eleftherios Synadinos byl před svým vstupem do politiky armádním důstojníkem a potýkal se s tureckou invazí na ostrov Kypr. K té došlo v roce 1974. Turecká armáda tehdy obsadila asi 40 procent ostrova a toto území drží dodnes. Dosáhl hodnosti generála, velel řeckým speciálním silám a pracoval i v ústředí NATO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To já! To my! To Babiš!“ Hamáček nikam neletí. Opozice se hádá o zásluhy

21:30 „To já! To my! To Babiš!“ Hamáček nikam neletí. Opozice se hádá o zásluhy

Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí do Moskvy neodletí.…