Žádná „umírněná opozice“. Rusové nejspíš skutečně útočili na džihádisty, připouští už i MF DNES

02.10.2015 7:06

Podle redaktora MF Dnes Milana Vodičky Rusové moc dobře vědí, na co střílí a kam chtějí trefit. Píše to v souvislosti s nálety na Sýrii. Stejně jako prý věděli přesně včera, co říkají, když oznámili, že pokud by je o nálety proti Islámskému státu požádal i Irák, budou o tom přemýšlet.

Žádná „umírněná opozice“. Rusové nejspíš skutečně útočili na džihádisty, připouští už i MF DNES
Foto: Hans Štembera
Popisek: V ulicích Damašku

Úvodní incident má jen trojí vysvětlení. Buď mají Rusové pravdu, když tvrdí – a včera to zopakovali, že jde o lež a na místě byli džihádisté, nebo nemají pravdu a dostali špatné informace, či to udělali úmyslně,“ pokračuje Vodička ve své úvaze. Zároveň dodává, že druhá možnost se škrtá, protože je evidentní, že na přípravu prvního úderu byl čas. „A tak lze téměř vyloučit, že by si současně syrské i ruské zpravodajství popletlo džihádisty s jinou skupinou,“ dodal.

Některé zprávy ze Sýrie však dle Vodičky uvádějí, že na místě zásahu opravdu dlouhodobě není „umírněná“ opozice, ale džihádistická. „A je jasné, že kdekomu by se hodilo vykolejit na začátku Rusy třeba i šikovně fingovaným odhalením, že střílejí, kam nemají,“ říká Vodička s tím, že stejnou váhu má však i spekulace, že Rusové udeřili přesně tam, kam chtěli. Prý chtěli vykolejit Američany.

Toto vysvětlení zapadá do úvah, že Rusům jde o víc než o bombardování Islámského státu a dalších džihádistů. Nejde jim v první řadě ani o přežití Bašára Asada, neboť to je jen prostředek, aby se dlouhodobě vrátili jako hráč na Blízký východ, kde chaos osekal vliv USA,“ uvádí Vodička v dnešní MF Dnes.

Ten se zároveň také pozastavuje nad výzbrojí, kterou si Rusové přivezli. „Především protiletadlové rakety a stíhačky, jež se nehodí pro útoky na pozemní cíle, ale na letadla. Ta však Islámský stát nemá, a tak tam tato výzbroj zřejmě není kvůli němu,“ uzavřel. Jako první totiž Rusové zasáhli řadu cílů i opozici podporovanou USA.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rasistické nadávky, pak přiletěla rána. A pak spousta dalších. Svědectví našeho reportéra, zmláceného na akci Vandasovců

14:58 Rasistické nadávky, pak přiletěla rána. A pak spousta dalších. Svědectví našeho reportéra, zmláceného na akci Vandasovců

REPORTÁŽ V Dubí na Teplicku to v sobotu odpoledne vřelo. Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSS…