Žádná xenofobie, žádný fašismus. Velmi korektní obsah. Ekonom Radim Valenčík popsal demonstraci u Hradu

6.2.2016 9:32 odp.

Vysokoškolský pedagog a člen sociální demokracie Radim Valenčík se dnes rozhodl navštívit pražské protiislámské demonstrace. Při jejich hodnocení pak použil slova komunistického poslance Jiřího Dolejše. Okamurův projev byl podle něj na hraně zákona, ale demonstraci na Hradčanském náměstí Valenčík vychválil.

Žádná xenofobie, žádný fašismus. Velmi korektní obsah. Ekonom Radim Valenčík popsal demonstraci u Hradu
Foto: Radim Panenka
Popisek: Demonstrace Bloku proti islámu a hnutí Úsvit na Hradčanském náměstí

„Asi 1 000 lidí, Okamurův projev na hraně zákona a vkusu, se záměrně vloženými prvky populismu, včetně kritiky ženské obřízky. Nebylo to sice tak, jak hrozil Jirka Dolejš ("Ano, budou tam i dobytkové co vyhrožují druhým šibenici a nadávají jim do židokurev, Taky myslitelé co se nestydí mluvit o mletí jiných lidí do masokostní moučky, o omezování občanských práv a o posílání neposlušných do lágrů či do uranových dolů. Lidé co nejsou schopni respektovat ani základní listinu lidských práv," řekl o chystaných demonstracích poslanec KSČM, pozn. red.), ale byl jsem zklamán,“ komentoval na svém blogu ekonom demonstraci, kterou svolal poslanec Tomio Okamura se svou SPD.

Poté se politik rozhodl vyrazit na Hradčanské náměstí, kam se prý nebylo vůbec lehké dostat pro zabezpečení situace ze stany policie. „Ponechala jen úzký klikatý přístup přes Nový svět. Aspoň jsem po dlouhé době viděl, jak je Praha krásná,“ zavtipkoval o složité cestě. „Na velkoplošné obrazovce, které propojily řadu evropských měst, právě mluvil zástupce hnutí Pegida. Kvalifikovaně, rozumně,“ hodnotil Valenčík situaci poté, co dorazil před Hrad.

Podle pedagoga mluvčí Pegidy zdůraznil, že si současní mocní sami mohou za to, že solidarita zdola mezi jednotlivými národy EU dosáhla nebývalého stupně a roste. „V projevu nebyla žádná xenofobie, žádný fašismus ani žádné pravičáctví. Spíš politický realismus. Podobně zněly i další projevy včetně projevu estonské poslankyně,“ pokračoval levicově smýšlející politik s tím, že i docent Martin Konvička mluvil podle něj velmi rozumně.

  • Celé Valenčíkovo hodnocení si můžete přečíst ZDE.

„To, jak Jirka Dolejš charakterizoval demonstranty, zde už vůbec neplatilo,“ vzkázal opět přes svůj blog poslanci KSČM a podotkl, že i když mohl kvůli mnoha známým něco přeslechnout, byl prý obsah vystoupení velmi dobře připraven a byl velmi korektní.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jzd

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Knihkupci odmítnuta, přesto se Hamplovy knihy prodaly tisíce. Zásadní objev? Ben Kuras ho předložil

20:20 Knihkupci odmítnuta, přesto se Hamplovy knihy prodaly tisíce. Zásadní objev? Ben Kuras ho předložil

Ben Kuras se v recenzi psané pro ParlamentníListy.cz věnuje knize sociologa Petra Hampla Prolomení h…