Žádné neregistrované vakcíny nepotřebujeme, říká biochemik Trnka. Neumíme rozvézt ani ty, co už máme

05.03.2021 8:49

Biochemik Jan Trnka v rámci komentáře k české očkovací strategii zdůrazňuje, že nepotřebujeme žádné neregistrované vakcíny, o které se zasazuje například prezident a premiér. „Neměli bychom se dostávat do situací, kdy budeme říkat, že potřebujeme neschválené léky,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz s tím, že hlavní je řešit distribuci očkovacích látek, které již máme.

Žádné neregistrované vakcíny nepotřebujeme, říká biochemik Trnka. Neumíme rozvézt ani ty, co už máme
Foto: repro Wikipedia
Popisek: Lékař, biochemik a vysokoškolský pedagog Jan Trnka

„Máme čtvrt milionu nevyočkovaných dávek, takže to nevypadá, že by byl problémem nedostatek. Mnohem větším problémem je, že se vakcíny nedostávají, kam mají,“ zmiňuje Trnka, že selhávající a nefungující koordinace a logistika očkování je přitom nejsnáze řešitelnou překážkou.

Do Česka míří přednostně sto tisíc dávek vakcíny od společnosti Pfizer, další tisíce dávek solidárně slíbilo dodat Německo nebo Izrael. Prezident Miloš Zeman se ale osobně angažuje v dojednání nákupu ruské vakcíny Sputnik V a na žádost premiéra i čínského Sinopharmu.

V případě,  že by se mělo čekat na registraci čínských a ruských očkovacích látek pro evropské použití, dorazily by zřejmě až v dubnu nebo květnu.

Celý text ZDE

Pokud se jedná i o očkovací strategii, zde biochemik Jan Trnka dává jako absolutní prioritu proočkování nejstarší populace. „Očkování pedagogů je určitě důležitá věc, ale měli by být až v další skupině. Až opravdu dobře proočkujeme lidi nad 70, ideálně nad 65 let,“ dodává.

Právě u této věkové kategorie lze podle Trnky s nejvyšší účinností snížit počet těžkých případů a úmrtí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Začalo to už za Petříčka... Studená válka se Zemanem? Vážná slova z ODS: Piráti a zahraničí? To určitě ne

5:00 Začalo to už za Petříčka... Studená válka se Zemanem? Vážná slova z ODS: Piráti a zahraničí? To určitě ne

Neskákat do ekologie bezhlavě a nekopírovat jednostrannou a hysterickou linii. Racionalita musí zvít…