Zádrhel kolem Dukovan. Insideři ukazují na Westinghouse

22.02.2025 14:33 | Monitoring

Zakázkou století má být dostavba jaderné elektrárny v Dukovanech, jejímž cílem je posílení tuzemského jaderného energetického průmyslu. Loni v létě v největší soutěži v dějinách České republiky zvítězila jihokorejská společnost KHNP. Druhý účastník tendru, francouzská společnost EDF, neuspěl. Vzápětí americká společnost Westinghouse Electric Company podala odvolání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) proti výběru korejské KHNP. V polovině letošního ledna se objevila informace, že obě společnosti se dohodly a vše vyhlíželo zalité sluncem. Jenomže teď se zase zdá, že české strojírenské a jaderně technologické firmy nebudou mít z vítězství korejské KHNP v tendru na nové jaderné bloky v Dukovanech takový prospěch, jak se ještě loni očekávalo.

Zádrhel kolem Dukovan. Insideři ukazují na Westinghouse
Foto: Radim Panenka
Popisek: Jaderná elektrárna Dukovany

„Tak to vypadá, že si Westinghouse namazal korejské KHNP na chleba. Pro české podniky je to špatná zpráva – na případné dodávky dílů a zařízení pro Dukovany II (a možná Temelín II) nebudou navazovat dodávky pro další korejské bloky jinde v EU,“ upozornil David Tramba, novinář se specializací na energetiku.

Naděje českých podniků klesají

Ve svém článku pro Ekonomický deník Tramba uvedl, že s tím, jak se KHNP vzdává účasti v jednání o nových blocích ve Švédsku, Slovinsku a zřejmě i v jiných zemích, klesá naděje, že český průmysl by v budoucnu mohl dodávat díly a zařízení pro další korejské bloky. Pro české firmy to není dobrá zpráva. Místo velkého restartu jaderného průmyslu, který by navázal na éru, kdy někdejší československé podniky postavily 14 bloků v Jaslovských Bohunicích, Dukovanech, Mochovcích a Temelíně, to teď vypadá spíš na „kusovou výrobu“ pro dva až čtyři nové bloky na domácí půdě.

Korejci vyklízejí trhy

Lednová dohoda o řešení patentových a licenčních sporů mezi KHNP a Westinghousem má být vítězstvím druhé strany. Korejcům sice zůstala možnost stavět nové bloky v Česku, ale většinu perspektivních trhů musejí vyklidit a ponechat zde volné pole působnosti americkému konkurentovi.

Krátce po uzavření této dohody přišly podle Tramby zprávy, že se KHNP stahuje z jednání o stavbě nových jaderných bloků ve Švédsku a Slovinsku. Korejci mají vzdát snahu uspět v nizozemské soutěži na nové reaktory.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Naďa Borská

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Vyřazení ROSATOMU bylo v přímém rozporu se zájmy ČR, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMarek_Kyncl , 22.02.2025 15:40:19
Vyřazení ROSATOMU bylo v přímém rozporu se zájmy ČR. Spolupráce s Ruskem měla dlouhou tradici a mohla se úspěšně rozvíjet. Zřejmě by bylo dobré nejprve vykopnout Fialu, Lipavského, Rakušana a Černochovou, udělat důkladný audit všech kšeftů, které tito výtečníci udělali, poslat je za katr a začít napravovat, co se napravit dá, včetně obnovení spolupráce s Rosatomem.

|  18 |  1

Další články z rubriky

Kolaps španělské sítě: Se soláry a větrníky to nesouvisí, ujišťuje vláda

22:08 Kolaps španělské sítě: Se soláry a větrníky to nesouvisí, ujišťuje vláda

Mnozí energetičtí odborníci se k výpadkům elektřiny na Pyrenejském poloostrově vyjadřují s názory, ž…