Zahradil na Frekvenci 1: Evropa je měkká. Musí říct, že nemůže spasit svět

27.06.2015 17:40

Europoslanec ODS Jan Zahradil zavítal do sobotního Press klubu moderátora Luboše Xavera Veselého na Frekvenci 1. Hovořil o tom, zdali se máme bát uprchlíků. Podle jeho názoru se jich sice bát nemusíme, ale nesmíme se také bát posílat je z Evropy pryč. Evropa je totiž příliš měkká, možná kvůli své koloniální minulosti. Ale Česko žádné kolonie nemělo, tak musí v EU prosazovat jasný postoj. Zmínil také Řecko, Rusko a Václava Klause.

Zahradil na Frekvenci 1: Evropa je měkká. Musí říct, že nemůže spasit svět
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil (ODS)
reklama

Máme se bát uprchlíků, ptal se moderátor. „Bát se je asi příliš silné, ale rozhodně je třeba mít se na pozoru,“ prohlásil v úvodu host, jenž je také prvním místopředsedou strany. To ale neznamená, že by Česko nemělo přijímat uprchlíky. Pokud někdo zažádá o azyl v České republice, je s ním vedeno azylové řízení a buď jeho žádost bude vyřízena kladně, nebo záporně. Europoslanci se ale nelíbí kompromis EU přijatý místo kvót. Pokud jsme totiž přislíbili, že dobrovolně přijmeme několik set uprchlíků, tak to ztrácí smysl, jestliže u nás tito běženci nebudou chtít sami zůstat.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Nemalý díl viny leží podle Zahradila na hraničních zemích EU, které zaspaly při řešení krize. „Ale když jim řeknete, vy jste zaspali, tak se na vás koukám, jako byste řekli něco nepatřičného, ale my to stejně říkat budeme,“ přislíbil. „Jakkoli je situace lidi v severní Africe těžká, tak Evropa musí říct, že nemůžeme spasit celý svět,“ konstatoval. Spojené státy či Austrálie umějí uprchlíky odmítat, v Evropě to ale příliš neumíme.

Koloniální minulost a Řecko

Proč? Možná kvůli koloniální minulosti. Staré koloniální mocnosti mohou mít pocit, že musí pomoci svým bývalým koloniím. Německo se pak bojí odmítat uprchlíky z jiných důvodů. „A proto jsou tu země jako Česká republika, které musejí pronést jasná slova,“ poznamenal první místopředseda ODS. Současně však uklidňoval České občany, že nám nějaká uprchlická vlna bezprostředně nehrozí. Běženci míří do Švédska, Německa a jiných bohatších zemí.

Zmínil i situaci v Řecku. Této zemi by podle jeho názoru prospělo, kdyby přijala zpět svoji měnu. Většina politiků v EU se tomu ale brání a tzv. euroskeptikům říkají, že jsou málo solidární. V této „eurorealistické kritice“ se prý Zahradil celá léta staví po bok Václavu Klausovi, byť s ním v jiných věcech nemusí vždy souhlasit. Nelíbí se mu především Klausův obdiv k Rusku a kladné body mu prý nepřinesla ani poslední prezidentská amnestie. Pokud jde o Klausův návrat do politiky, Zahradil sice zdůrazňuje, že jde čistě o rozhodnutí exprezidenta, ale sám to nevidí příliš reálně.

Petru Nečasovi jsme radili, ale...

V závěru také padlo pár slov o Petru Nečasovi a jeho manželce Janě. Zahradil prozradil, že někteří spolustraníci Nečase varovali, aby si v Úřadu vlády nepočínal tak, že dal velmi volnou ruku Janě Nagyové-Nečasové, ale tyto dobré rady se prý míjely účinkem. „Byla to chyba, ta chyba byla dostatečně politicky potrestána a já myslím, že nějaký dovětek v podobě kriminálního trestu by tam být neměl,“ uzavřel Zahradil s tím, že morálně platí pan Nečas s paní Nečasovou dodnes.

  • Celý záznam rozhovoru naleznete na oficiálních stránkách Frekvence 1, a to ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …