První místopředseda ODS Jan Zahradil se znovu stal europoslancem. Z českých politiků jde v podstatě již o bruselského matadora, neboť v srdci EU působí od roku 2004. ODS ale v nedávno skončených eurovolbách nijak zvlášť nezazářila, když se jí podařilo obhájit pouze dva mandáty z původních devíti. Co to vypovídá o situaci ve straně? Nejen na tuto otázku Zahradil odpovídal v pondělním Hyde Parku České televize.
ODS musí dál bojovat
V roce 2004 získala ODS přes třicet procent hlasů, v roce 2009 31 procent. V posledních eurovolbách v roce 2014 to nebylo ani osm procent. „Pro část voličů jsme stále stranou Rittigů a Dalíků, přestože s nimi nové vedení nemá vůbec nic společného. A pro další část voličů jsme stále ještě stranou, která neplní své sliby,“ poznamenal hned na úvod Zahradil, jenž připomněl, že občanští demokraté nezvládli zabránit zvyšování daní v době své vlády. Přesto ODS musí bojovat dál a snažit se značku ODS pozvednout.
Když ale ODS vládla, postupovala eurorealisticky, zatímco současná vláda se žene do dalšího závazku vůči EU - v podobě přijetí eura - a to dokonce proti vůli svých voličů. A tomu musí občanští demokraté bránit. Jestliže vám smluvní partner změní podmínky, tak máte právo posoudit, zda jsou pro vás výhodné,“ uvedl Zahradil. Poukázal tak na to, že se v zemích platících eurem výrazně změnila situace oproti roku 2004.
Zahradil prý nemá nic proti myšlence eurozóny jako takové, ale považuje za nesmyslné, když jsou její součástí ekonomiky, které jsou si svou výkonností velmi vzdáleny.
Chceme EU změnit zevnitř, říká o ODS její první místopředseda
„Pokud britský premiér využije té možnosti, otevře přístupové smlouvy a pokusí se změnit působení Británie v EU, tak to bude příležitost pro českou vládu, aby se do těchto otevřených dveří tak trochu vlomila a o tuto výjimku si řekla,“ míní první místopředseda strany. Stranou jeho pozornosti nezůstala ani nízká volební účast v Česku, kde nedosáhla ani dvaceti procent. A v zemích, kde byla volební účast vyšší, vítězili strany k EU kritické. „Mě to mrzí, já bych uvítal vyšší účast,“ posteskl si Zahradil, ale tím prý vyjádřili jistou rezervovanost vůči EU.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
Ursula von der Leyenová přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Zatímco politici z koalice to považ…
- 18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková