Zahraničí nám šťourá do Miloše Zemana, hned několikrát. A diví se, proč naše policie čmárá uprchlíkům na ruce fixou

02.09.2015 12:50

Deník The Huffington Post si všímá vyjádření prezidenta Miloše Zemana adresovaného uprchlíkům. Zeman v neděli na tiskové konferenci přirovnával uprchlíky ke smrtící vlně tsunami. Internetový sever Politico.eu zase komentuje kritizovanou účast českého prezidenta na oslavách v Pekingu u příležitosti sedmdesátého výročí japonské kapitulace na konci druhé světové války.

Zahraničí nám šťourá do Miloše Zemana, hned několikrát. A diví se, proč naše policie čmárá uprchlíkům na ruce fixou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

„Zeman byl čelními představiteli lidskoprávních organizací obviněn z šíření nevědomosti a paniky. Prezident České republiky hovořil o tom, že obrovská migrační vlna ochromí, a nakonec zcela zničí východoevropské země, protože se k nim brzy připojí i jejich další příbuzní,“ píše deník a cituje celé Zemanovo vyjádření. „Připadám si jako turista na pláži v Thajsku, který si fotí malé vlny přicházející z velké dálky a netuší, že jej zabijí,“ pronesl prezident před novináři a byl za to kritizován například Andrewem Stroehleinem z Human Rights Watch. „Prezident tak mluví stejným jazykem jako nenávistní extremisté. Ani není v tomto ohledu z lídrů členských států EU jediným.“

Celý text v angličtině je ZDE

Vedoucí představitelé EU by dle jeho názoru měli vzniklou situaci řešit prostřednictvím efektivních politických rozhodnutí. „V prvé řadě by měli zabránit úmrtím zoufalých uprchlíků prchajících před válkami a hladomorem. Pokud budou evropští politici místo toho přejímat nenávistný tón extremistů a podněcovat k panice, situace se jen zhorší,“ dodal Stroehlein. The Huffington Post v této souvislosti dále zmiňuje, že naopak německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala ostatní země EU, aby více sdílely zátěž spojenou s přijímáním uprchlíků. „Evropa musí postupovat jako celek a odpovědnost za uprchlíky musí přijmout všechny státy. Pokud se Evropa nechopí své povinnosti dbát na dodržování univerzálních občanských práv, bude zničena,“ prohlásila Merkelová.

Svoji kritickou noticku v rámci své oblíbené disciplíny „tepání českých nešvarů“ přidává také šéfredaktor levicového internetového serveru Jan Čulík. Poukazuje na reakce zahraničních novinářů, kteří ostře kritizují chování české policie vůči uprchlíkům. Těm policisté psali registrační číslo na ruku fixem a údajně tak nechali vzpomenout na nacistické praktiky spojené s označováním Židů. „Tento necitlivý dehumanizační krok připomínající praxi nacistických koncentračních táborů vyvolal u mezinárodních novinářů ve středu ráno docela velkou odezvu. Zpráva v angličtině, kterou jsme o tom vydali, byla přeposlána Twitterem už ráno téměř čtyřistakrát. Uživatelé Twitteru v tomto případě nejsou řadoví občané, ale nejvýznačnější mezinárodní novináři po celém světě. Zprávy v angličtině o ČR nyní zveřejňujeme na twitterové síti, kde jsou registrovány tisíce novinářů z celého světa,“ píše Čulík.

Na českého prezidenta se zaměřil také internetový server Politico.eu, který komentuje jeho cestu do Pekingu, kde se Miloš Zeman zúčastní oslav u příležitosti kapitulace japonské armády, což vedlo k faktickému ukončení druhé světové války. Bruce I. Konvisor v úvodu jízlivě upozorňuje na to, že účast na oslavách bojkotuje dvacet sedm z dvaceti osmi členských států EU. „Seznamte se s výjimkou, kterou je český prezident Miloš Zeman. Ukázal tak dlouhý nos snahám EU postupovat v klíčových zahraničních otázkách společně,“ uvádí Konvisor a konstatuje, že evropští politici považují oslavy vesměs za čínskou provokaci namířenou proti Japonsku. Stejně tak považují dle Konvisora za nevhodné oslavovat na Nebeském náměstí, kde byly v roce 1989 zmasakrovány stovky protestujících studentů proti komunistickému režimu.

Celý text v angličtině je ZDE

Konvisor také cituje Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka, který uvedl, že český prezident je i nadále pro společnou zahraniční politiku EU. „Zeman byl pozván na oslavy i následnou vojenskou přehlídku před dvěma měsíci čínským prezidentem. Je to oslava konce druhé světové války. Tato událost je o diplomacii a také o nových vztazích mezi Českou republikou a Čínou,“ cituje Konvisor a dodává, že Miloši Zemanovi nejsou podobné kontroverzní kroky rozhodně cizí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Oni kradli! Kde je Bartoš?“ Babiš na Primě vytáhl peníze. Padla sprostá slova

22:35 „Oni kradli! Kde je Bartoš?“ Babiš na Primě vytáhl peníze. Padla sprostá slova

Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (SPOLU), Vojtěch Filip (KSČM), Jan Hamáček (ČSSD), Zuzana Majerová Za…