Zahraničí o Havlovi: Zasloužil by si Nobelovu cenu

18.12.2011 14:57

Havlovo úmrtí je zprávou i ve světě, podle předsedy Evropského parlamentu Jerzyho Buzka byl exprezident osobností představující sametovou revoluci a sjednocení Evropy. Podle bývalého polského prezidenta si Havel dokonce zasloužil Nobelovu cenu míru.

Zahraničí o Havlovi: Zasloužil by si Nobelovu cenu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Havel
reklama

"Václav Havel byl a zůstane hrdinou," zdůraznil Buzek. Havel byl velkým a zasloužilým člověkem, který by si zasloužil Nobelovu cenu míru, řekl konkrétně Lech Walesa, někdejší vůdce polské demokratické opozice a bývalý polský prezident.

Za "duši revoluce v Česku" a průkopníka znovusjednocení Evropy, bez něhož by cesta k demokracii ve střední a východní Evropě nebyla možná Havla pokládá ministr zahraničí sousedního Německa Guido Westerwelle. Kancléřka Angela Merkelová označila Havla za velkého Evropana. Zůstane podle ní nezapomenut za své prosazování svobody a demokracie i za svou lidskost.

Podle slovenské premiérky Ivety Radičové, která se zúčastnila posledního veřejné vystoupení Havla, když před týdnem převzal cenu slovenské Nadace Jána Langoše, otevřel Havel Československu brány do světa. Také bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar zprávu o Havlově úmrtí přijal s hlubokým zármutkem.

V Rusku truchlí opozice

"Byl to čestný člověk, který se nikdy nikoho nebál a věnoval svůj život osvobození svého národa od totalitního režimu," řekl šéf ruské liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij. Z ruských médií oznámil smutnou zprávu z Česka jako jeden z prvních opoziční list Novaja gazeta. "Zemřel jeden z nejvýraznějších evropských politiků z období po pádu Berlínské zdi," napsaly noviny.

V Bělorusku se k Havlově úmrtí vyjádřila jedna z hlavních disidentských skupin, která odvozuje svůj název od Charty 77, jejímž byl český exprezident zakladatelem. Odešel člověk, kterého bylo možné označit nejen za svědomí národa, ale za zosobnění cti celého světa, napsala na svém webu běloruská Charta 97.

"Václav Havel stál vždy na straně běloruské demokratické veřejnosti, vyzýval ke změnám v naší zemi a tvrdě a zásadově kritizoval Lukašenkův režim. Mnoho let byl rovněž patronem běloruského Svobodného divadla," připomněl web Havlovu podporu volnému sdružení běloruských umělců, kteří se stavějí do opozice proti Lukašenkově režimu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…