Zákon o hazardu je prý naprostý paskvil

26.05.2016 19:12

Senátoři dnes schválili vládní návrh zákona o hazardu. Podle společnosti SYNOT TIP a.s. má být přijat výhradně proto, že se tak koaliční strany v čele s ČSSD zavázaly v programovém prohlášení vlády. Samo Babišovo ministerstvo však připouští, že v něm jsou chyby a potřebuje úpravy.

Zákon o hazardu je prý naprostý paskvil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hrací automaty

„Zákon je velmi špatný. Vznikal bez konzultace s odbornou veřejností a také vychází z nepřesných podkladů. Je bezzubý vůči nelegálnímu trhu. Kvízomaty takřka neřeší, takže černý hazard bude bujet dál. Už dnes přitom v ČR máme tisíce nelegálních herních zařízení. Tuto situaci ještě zhorší diferencované zdanění. Rozdílná daňová sazba přinese provozovatelům technických herních zařízení extrémní zatížení. Neexistuje přitom žádná objektivní studie, která by dokazovala rozdíly mezi společenskou nebezpečností různých typů loterií. Sám ministr Andrej Babiš naznačil, že si tento stav prolobovali zástupci firem provozujících kurzové sázení. Pro to není žádný objektivní důvod. Jen to posílí pozice provozovatelů kvízomatů, slevostrojů, internetových kiosků, „měniček“, občanských sdružení a v neposlední řadě internetových her pod taktovkou zahraničních provozovatelů,“ řekl PL Petr Mikoška, výkonný ředitel společnosti SYNOT TIP a.s.

Synot opakovaně upozorňuje, že Psychiatrické centrum Praha již několikrát zpochybnilo ekonomické dopady herního průmyslu na společnost. Zatímco vláda tvrdí, že je to 16 miliard korun, ve skutečnosti jde o trojnásobné nadhodnocení. Důkazem je kupříkladu nezávislá studie Centra ekonomických analýz CETA. Ta již loni uvedla, že společenské náklady hazardu jsou přibližně na úrovni pěti miliard. Totéž zjistění prezentuje i Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti. Za nelogické považuje šéf SYNOT TIPU i to, že se bude hazardem nově zabývat i celní správa. Kontrolu v oblasti loterií tak dostane do rukou orgán, který s tím nemá absolutně žádné zkušenosti.

Senátory dnes v zákoně potvrzená blokace internetových stránek ze strany ministerstva financí může vést i ke zdražení internetového připojení. „Cenzura je zlý nástroj. Blokace internetu proti nelegálům nebude fungovat. Dál se bude hrát z mobilů a tabletů,“ doplnil pro PL Mikoška.

.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Josef Petrů

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize ustřihla Michala Davida. Ale to nebylo kvůli němu, tvrdí

20:02 Česká televize ustřihla Michala Davida. Ale to nebylo kvůli němu, tvrdí

Česká televize v přímém přenosu odvysílala rozlučku s kariérou tenisty Radka Štěpánka. Té se účastni…