Zákon o registru smluv vyvolává obavy, říká senátor Vystrčil z ODS

20.10.2015 18:04

Senátní výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí dnes přerušil projednávání zákona o registru smluv. Senátoři napříč spektrem mají obavy, že by Česká republika příliš odkryla své karty před zahraničím. Prostřednictvím takového registru se povinně uveřejňují soukromo-právní smlouvy, smlouvy o poskytnutí dotace nebo návratné finanční pomoci, jejíž jednou stranou je kupříkladu Česká republika, územní samosprávný celek, státní příspěvková organizace, obecně prospěšná společnost založená státem anebo územně samosprávným celkem. Ale i třeba Česká televize nebo Český rozhlas.

Zákon o registru smluv vyvolává obavy, říká senátor Vystrčil z ODS
Foto: ods.cz
Popisek: Senátor Miloš Vystrčil

Senátoři zákon probírali plné tři hodiny. Na jednání pozvali i náměstka Bezpečnostní informační služby. Po níž žádají vyhodnocení bezpečnostních rizik. „To vůbec není nic radostného. Zástupce BIS zatím nebyl schopen odpovědět na naše dotazy. Požádali jsme tedy o kvalifikovanou odpověď do zítřejší osmé hodiny ráno. Ať nám BISka vyhodnotí možná rizika. Zákon může totiž vést k oslabení veřejného sektoru. Já vůbec nejsem proti transparentnosti, ale je nezbytné vše ještě uvážit. Zákon o registru smluv mají akorát na Slovensku a příliš s ním tam spokojenost nevládne. Zákon by opravdu odkryl citlivé informace, které si každý stát chrání,“ řekl PL předseda výboru a zpravodaj k zákonu Miloš Vystrčil z ODS. Stejně uvažuje i jeden z nejzkušenějších senátorů Pavel Eybert z téže strany: „Výbor bude pokračovat zítra ráno. Byly podány čtyři pozměňovací návrhy. Zákon se rozhodneme patrně vrátit Sněmovně.“ Podle senátora Vystrčila panovala ve výboru nad takovým postupem většinová shoda. „Spíš se přikloníme k jeho zamítnutí,“ doplnil.    

Prostřednictvím registru smluv se neuveřejňují informace, které nelze poskytnout podle předpisů, jež upravují svobodný přístup k informacím. Registr smluv je podle návrhu zákona informačním systémem veřejné správy a spravuje jej ministerstvo vnitra. Je přístupný způsobem, který umožňuje bezplatný dálkový přístup.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Josef Petrů

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rasistické nadávky, pak přiletěla rána. A pak spousta dalších. Svědectví našeho reportéra, zmláceného na akci Vandasovců

14:58 Rasistické nadávky, pak přiletěla rána. A pak spousta dalších. Svědectví našeho reportéra, zmláceného na akci Vandasovců

REPORTÁŽ V Dubí na Teplicku to v sobotu odpoledne vřelo. Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSS…