Zakrytí Koněvovy sochy bylo nešťastným krokem, shoduje se opozice Prahy 6

3. 9. 2019 19:56

Předsedové opozičních zastupitelských klubů Prahy 6 se shodují, že zakrytí sochy sovětského maršála Ivana Koněva byl nešťastný krok, který problém s kontroverzním pomníkem ještě prohloubil. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK. Vedení Prahy 6 nechalo kolem sochy v pátek vybudovat lešení, které zakrylo plachtou. Zdůvodnilo to snahou chránit pomník před vandaly. Po protestech jej opatřilo ochranným nátěrem a rozhodlo lešení i plachtu odstranit. Řešením vyostřené situace může být podle opozice vypsání referenda. O dalším osudu sochy bude zastupitelstvo Prahy 6 jednat 12. září.

Zakrytí Koněvovy sochy bylo nešťastným krokem, shoduje se opozice Prahy 6
Foto: Hans Štembera
Popisek: Shromáždění pro zachování sochy maršála Koněva v pražských Dejvicích. Došlo k drobným šarvátkám
reklama

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) usiluje o přestěhování sochy na jiné místo. Navrhuje zahradu nedalekého ruského velvyslanectví. „Osobně zastávám názor, že před vlastní minulostí nemůžeme utíkat tím, že odstraníme její památníky. Náměstí Interbrigády s kontroverzní sochou by si proto zasloužilo stát se jakýmsi Hyde Parkem nebo Lennonovou zdí Prahy 6,“ napsal ČTK předseda zastupitelského klubu Zelených Petr Píša.

Piráti navrhují vypsání referenda. „Budeme prosazovat jeho spojení s příštími celostátními volbami, což ušetří jednak finanční prostředky, jednak zajistí dostatečnou účast občanů v referendu. Také to poskytne čas pro tolik potřebnou a chybějící debatu, oproštěnou od zjitřených emocí a pouličních nepokojů, kterých jsme právě svědky,“ sdělil ČTK předseda zastupitelského klubu Piráti Ondřej Chrást. Starosta Kolář podle něho zakrytím sochy radikalizoval společenské nálady a nyní se jeví jako bezradný.

„Bohužel považujeme dění kolem sochy za poněkud nevkusný pokus starosty Koláře o zviditelnění a odvedení pozornosti od neřešených problémů Prahy 6. Dodatečné tabulky umístěné u sochy jsou za mě zcela postačující,“ uvedl předseda oblastní organizace hnutí ANO v Praze 6 Roman Mejstřík.

Radnice Prahy 6 při loňském 50. výročí invaze sovětských vojsk do Československa odhalila u sochy tabule s doprovodným textem. Popisuje roli maršála Koněva v roce 1945 při osvobozování Československa od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi. „V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa,“ stojí také na desce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hořící peklo v Bohumíně. Hasiči pod palbou se brání: V 17:49 jsme dostali pokyn, za pět minut byli na místě!

16:50 Hořící peklo v Bohumíně. Hasiči pod palbou se brání: V 17:49 jsme dostali pokyn, za pět minut byli na místě!

Zpráva o požáru v panelovém domě v Bohumíně obletěla celé Česko. Údajný žhář se policii sám přiznal …