Zaměstnanci divadla v Brně znovu žádali odvolání Dvořáka

6. 12. 2011 10:23

Odboráři z Národního divadla Brno znovu vyzvali městské zastupitele k odvolání ředitele brněnské první scény Daniela Dvořáka. Kritizují jej za způsob vedení divadla, hospodaření i za to, že údajně zvažuje propouštění v divadle. Vedení města zatím za Dvořákem stojí, v divadle nyní přesto provádí audit. Skončí zřejmě v únoru.

Zaměstnanci divadla v Brně znovu žádali odvolání Dvořáka
Foto: Martin Šimák
Popisek: Manifestace v Brně

"Dvořákova morální pochybení jsou natolik závažná, že podle našeho názoru nelze čekat na výsledky prodlužovaného auditu nebo prošetření trestního oznámení, takový člověk nemůže stát v čele tak významné kulturní instituce, jakou je Národní divadlo v Brně," řekla za nespokojené pracovníky divadla operní pěvkyně Jitka Zerhauová. Odbory se obávají například toho, že Dvořák do konce roku 2012 propustí 160 lidí, jimž končí termínované smlouvy.

Odboráři dnes zastupitelům přinesli petici proti pozastavení činnosti operního souboru Národního divadla Brno. Nasbírali téměř 30.000 podpisů. Město již od této úvahy ustoupilo, stejně jako od masivních škrtů v divadelních rozpočtech. Součástí petice byl také požadavek na odstoupení Dvořáka.

Část brněnské kulturní obce dlouhodobě kritizuje fungování Národního divadla Brno i práci ředitele Dvořáka a šéfa činohry Zdeňka Plachého. Dvořák kritiku odmítá, pochybení důrazně popřel. 

Něco shnilého v této kauza, naznačil Onderka

Hospodaření divadla nově prověřují také policisté. Z vlastní iniciativy si vyžádali kritickou zprávu bývalého ekonomického náměstka divadla Reného Adámka, jenž za dobu svého krátkého působení v divadle údajně narazil na řadu nesrovnalostí. Na základě podrobné analýzy tohoto dokumentu rozhodnou policisté o dalším postupu.

Primátor Roman Onderka (ČSSD) dnes Adámkovy závěry zlehčoval. Jeho zprávu označil za "modlu". "Ten pán je buď génius, když dokáže v takové organizaci provést za týden audit. V tom případě doporučuji, aby se nechal zaměstnat u nějaké renomované firmy, jistě o něj bude zájem po celém světě. Nebo je něco shnilého v této kauze," řekl primátor.

Dnešního zasedání zastupitelstva se zúčastnil také Adámek. Požádal vedení města o termín schůzky, na které by mohl prezentovat vedení města návrh úsporných opatření na mzdových nákladech v příspěvkových organizacích.

Čtěte:

Šéf brněnské opery bude zřejmě o hlavu kratší. Žádá ji i opozice

Brno je plné bezdomovců a narkomanů. Peníze na ně nemá

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Čapek vymyslel slovo robot, Václav Havel humanitární bombardování. Paní Albrightová, jak se vám spí? V Praze se připomínalo bombardování Jugoslávie

22:08 Karel Čapek vymyslel slovo robot, Václav Havel humanitární bombardování. Paní Albrightová, jak se vám spí? V Praze se připomínalo bombardování Jugoslávie

REPORTÁŽ Před srbským velvyslanectvím se připomínalo již devatenácté výročí událostí, které značně r…