Zaorálek jednal v Tbilisi o přidružení Gruzie k Evropské unii

04.06.2014 19:05

O podpoře gruzínské územní celistvosti a o sbližování Gruzie s Evropou dnes v Tbilisi s místními politiky hovořil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Šéf české diplomacie jednal s gruzínskými ministry a sešel se rovněž s premiérem Iraklim Garibašvilim a prezidentem Giorgim Margvelašvilim, oznámilo na svém webu české ministerstvo zahraničí.

Zaorálek jednal v Tbilisi o přidružení Gruzie k Evropské unii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Mezi hlavní témata jednání patřil chystaný podpis asociační smlouvy Gruzie s Evropskou unií, který by se měl uskutečnit během bruselského unijního summitu 26. a 27. června. Podepsána bude i dohoda o vytvoření zóny volného obchodu. "Podpis znamená pro Gruzii významný předěl. Začíná tím dlouhý a složitý reformní proces, se kterým chce Česká republika pomoci. Obě dohody budou základem pro další, ještě hlubší spolupráci,“ řekl Zaorálek.

Jednání s gruzínskou ministryní zahraničí Majou Pandžikidzeovou a dalšími členy tbiliské vlády se týkalo i hospodářské spolupráce, zejména kooperace ve sféře investic. Česko nabídlo spolupráci při rozvoji gruzínského exportu na vyspělé trhy za účasti českých firem, z nichž mnohé v Gruzii již působí jako investoři či klíčoví dodavatelé.

Zaorálek chce spolupráci v oblasti zdravotnictví i zemědělství

Česká republika se podle Zaorálka zaměří na spolupráci v oblasti zdravotnictví, rozvoje občanské společnosti, sociálního systému a služeb, energetických zdrojů, zemědělství a ochrany životního prostředí. Podle informace na webu ministerstva zahraničí se diskutovalo i o spolupráci Gruzie a NATO a komplikovaných vztazích Gruzie a Ruska. Ministr potvrdil, že Česká republika podporuje další přiblížení Gruzie k Severoatlantické alianci.

Zaorálek se svými gruzínskými partnery hovořil také o situaci v separatistických oblastech Jižní Osetie a Abcházie, jejichž jednostranně vyhlášenou samostatnost Moskva jako jeden z mála států světa uznala po rusko-gruzínské válce v roce 2008.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Že Zeman mlčí? Nevadí, je to jeho právo. A Kiska... Zemanem vyznamenaný filmař promluvil.

17:07 Že Zeman mlčí? Nevadí, je to jeho právo. A Kiska... Zemanem vyznamenaný filmař promluvil.

Režisér filmu Palach Robert Sedláček, jenž před lety dostal vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana,…