Zaorálek má jasno: Koalice se bojí vyšetřování. Proto odmítá volby

29.06.2013 12:00

V pátečních Událostech, komentářích ČT se opět pohádali představitelé ČSSD a ODS. Zatímco Jiří Pospíšil vidí jediné řešení ve vládě na stávajícím stranickém půdorysu, Lubomír Zaorálek potvrdil, že o případný druhý pokus o sestavení vlády bude ČSSD stát. Koalice se podle něj bojí vyšetřování.

Zaorálek má jasno: Koalice se bojí vyšetřování. Proto odmítá volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

Kancléř Vratislav Mynář podpořil prezidenta Zemana a potvrdil, že jedním z hlavních úkolů Rusnokovy vlády je zajištění nezávislosti vyšetřování kauzy „Nagygate“. „Já myslím, že to je úplně skvělá zpráva.“ A ocenil, že se Zeman nenechal zviklat telefonátem Miroslavy Němcové krátce před jmenováním nového premiéra.

„Já myslím, že pan prezident je velký vizionář, proto to udělal tak, jak to udělal. Opravdu jsem rád, že na základě telefonátu nezměnil svůj názor.“ Zároveň popřel, že byl Zeman už před konzultacemi s jednotlivými stranami rozhodnut, jaký postup zvolí. Změnu názoru ČSSD ohledně zájmu o sestavení vlády při případném druhém pokusu označil za zajímavou.

Změna postoje ČSSD je prý logická

To Lubomír Zaorálek z ČSSD na tom nic zajímavého nevidí a pokládá to za logický důsledek změny postoje TOP 09, která byla nejdříve předčasným volbám nakloněna a nyní je odmítá. A o důvodu, proč vznikla údajná většina 101 poslanců, má jasno: „Ta 101 vznikla proto, že je tady strach z vyšetřování.“

Místopředseda ODS Jiří Pospíšil naopak zdůraznil, že několik odborníků už účast v Rusnokově vládě odmítlo. „Tady opravdu vzniká otázka, nakolik jsou funkce ve vládě odměnou za podporu Zemana v kampani.“ A připomněl rovněž, že většina z nových členů vlády má komunistickou minulost.

Balbín chce pro kulturu více peněz

Ministrem kultury se v případné vládě stane Jiří Balbín, bývalý ředitel České televize a TV Óčko. V ČT zdůraznil, že celý život byl s televizí spjatý a že má i úzký vztah ke kultuře. Odmítl, že by funkci získal za podporu Zemana. „Já jsem vždycky zdůrazňoval, že jsem se nepodílel na kampani Miloše Zemana. Já jsem jenom poskytoval reflexi jeho mediálních vystoupení.“ Pro kulturu chce v prvé řadě získat více peněz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: lze

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…