Zaorálek odmítl vstup ČSSD do vlády: Byli bychom podřízení Babiše

29. 5. 2018 8:07

Exministr zahraničí a někdejší volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek varuje v dnešním vydání MF Dnes před vstupem sociální demokracie do vlády. Podle jeho slov není Andrej Babiš (ANO) dobrým premiérem.

Zaorálek odmítl vstup ČSSD do vlády: Byli bychom podřízení Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

„Záruky od něj mi nestačí,“ říká také na adresu Babiše Zaorálek. Podle jeho slov, kdyby sociální demokracie neměla v minulé vládě většinu, nikdy nic neprosadila. Má tak de facto i jasno o tom, jak bude hlasovat v probíhajícím stranickém referendu. 

„Vedl jsem kampaň a v té jsem něco říkal. Nejen to, co se týká trestního stíhání. Ale při vládnutí s ANO jsme narazili na to, že nejsme schopni se dohodnout v daňové oblasti – na progresivním zdanění, vyšším zdanění právnických osob či sektorové bankovní dani. Myslím, že už toho s nimi o moc víc nedokážeme,“ míní Zaorálek. 

A obává se také, že pokud Česko nedokáže zvýšit mzdy, začnou odcházet lidé. „Musíme podporovat vědu a výzkum, inovace a nespokojit se, že lidé dělají za mizerné mzdy v nadnárodních firmách. Vyšší mzdy jsou podmínka pro další rozvoj,“ sdělil s obavami, že toto nová vláda nezajistí. Hovořil pak především o progresivním zdanění, jež je pro něj podstatné. 

Zaorálek zároveň uvedl, že opozice pro něj není něčím, že by nemohl nic dělat. „Bral bych to tak, že když člověk dokáže pojmenovat problém, tak se prosadíte, ať je vás 16, nebo 50. Bojíme-li se opozice, tak máme problém,“ sdělil Zaorálek. 

On sám nevěří, že by Babiš řídil novou vládu dobře. „Řídit byznys je něco jiného než řídit vládu. Je omyl si myslet, že stejný způsob řízení, který mu fungoval v byznyse, bude úspěšný také při řízení vlády. A je omyl si myslet, že ministři jsou jen jeho podřízení,“ dodal Zaorálek. Závěrem však popřel, že by ČSSD byla rozdělená. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

20:02 Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

Senátor Přemysl Rabas pozval veřejnost na akci, která chce připomenout první návštěvu československé…