Zaorálek s náměstkem Drulákem pracují na změně kurzu české zahraniční politiky, informují Babišovy noviny

6. 12. 2014 13:13

Ministerstvo zahraničí vedené sociálním demokratem Lubomírem Zaorálkem vypracovává dva základní dokumenty české diplomacie. Lidové noviny odhalily, že se v nich odráží změna dosavadního kurzu naší zahraniční politiky. Tým pod vedením náměstka Druláka prý například „lidská práva“ nahradil termínem „důstojný život“.

Zaorálek s náměstkem Drulákem pracují na změně kurzu české zahraniční politiky, informují Babišovy noviny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Lidové noviny píší o dvou dokumentech, na kterých pracuje Ministerstvo zahraničních věcí. První se týká podpory lidských práv a transformační pomoci (Trans), druhý obecně české zahraniční politiky na nejméně tři roky. Na obou dokumentech pracuje tým Zaorálkova ministerstva pod vedením prvního náměstka Petra Druláka.

LN uvádějí, že oba materiály potvrzují vůli pootočit dosavadní kurz země, tedy pokud prý nedoznají změn v připomínkovém řízení. Česká diplomacie se údajně snaží omezit podporu disidentů v nedemokratických režimech, a proto do strategie Transu vepsala formulaci, že jejím cílem je „humanitární podpora“ obránců lidských práv.

V praxi to podle LN znamená, že bychom už nepodporovali například kubánské disidenty dřív, než je režim zavře. Pak bychom ovšem mohli hradit kupříkladu nákup léků vězňům svědomí.

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek už zná názor lidsko-právních aktivistů, kteří toto omezení kritizují. Ti ho sdělili pracovníkům ministerstva. Náměstek Drulák prý na dotaz LN připustil, že některé věci mohou být údajně v konečné verzi formulovány jinak.

Namísto lidských práv lidská důstojnost

I druhý dokument, tedy doktrína zahraniční politiky, prý obsahuje stejná omezení. V něm údajně kapitola o lidských právech úplně chybí. Na rozdíl od dokumentu z roku 2011 obsahuje ten současný pouze kapitolu s názvem „Lidská důstojnost“.  

Vše je ale údajně formulováno velmi opatrně. Lidská důstojnost je vyjádřena jako „zlepšování kvality života" a jejím „základem“ jsou lidská práva. Ale dokument údajně dále zmírňuje dikci. Zahraniční politika má lidská práva podporovat „v podmínkách vzájemného respektu a dialogu“ a svoji transformační zkušenost nabízet zemím, „které o to projeví zájem“.

LN připomínají, že doposud naše lidsko-právní politika stála na suverenitě pomoci, tedy že se odehrávala i v rozporu s vůlí vlád daných zemí.

Nově je popsána i politika vůči Rusku a Číně

Dokument nově definuje vztahy s Čínou i Ruskem. Nyní prý má Česko usilovat o pravidelný politický dialog s Čínou, který by umožňoval rozvíjet spolupráci v celé řadě oblastí včetně ekonomiky, zdravotnictví, životního prostředí a podpory lidské důstojnosti. V minulém dokumentu se o Číně hovořilo jako o ekonomické příležitosti, která by neměla vést k opuštění hodnot, v nichž se s Čínou rozcházíme. LN uvádějí také nové formulace vztahující se k Rusku a Východnímu partnerství. I tyto pasáže ukazují posun v české zahraniční politice. Rusko už prý není jen globální velmocí, s níž Česko hledá „dobrý vztah“ a „vyváženou ekonomickou výměnu“. Na rozdíl od předchozí koncepce se stalo důležitým ekonomickým a politickým partnerem, který dokáže „stabilizovat“ země Východního partnerství. Spolupráce těchto zemí s EU a jejich spolupráce s Ruskem se podle dokumentu „nevylučují“. LN poukazují na to, že realita ukázala, že se naopak vylučují, a jde tu tedy spíš o přání otcem myšlenky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Magor! Foldyna tvrdě zasáhl Václava Moravce kvůli Rusku

13:01 Magor! Foldyna tvrdě zasáhl Václava Moravce kvůli Rusku

Poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna se na svém facebookovém profilu vrátil k pořadu Otázky Václava Mor…