Zaorálek schválil 15 milionů korun na pomoc lidem z Iráku a Sýrie

27. 3. 2015 17:56

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) schválil dotace ve výši celkem 15 milionů korun na pomoc lidem z Iráku a Sýrie postiženým boji. Peníze poslouží na nákup potřebných věcí, ale třeba i na vzdělávání. ČTK to dnes oznámilo ministerstvo v tiskové zprávě. Dotace podpoří projekty neziskových organizací.

Zaorálek schválil 15 milionů korun na pomoc lidem z Iráku a Sýrie
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na diskusním setkání s veřejností v Olomouci
Irák i Sýrie se již řadu měsíců potýkají s ozbrojenci z radikální organizace Islámský stát, které se podařilo silou ovládnout rozsáhlá území obou zmíněných zemích. Sýrií navíc již čtyři roky zmítá občanská válka. Konflikty v Iráku a Sýrii si vyžádaly dohromady stovky tisíc obětí a z domova vyhnaly miliony lidí. 
   
Polovina dnes Zaorálkem schválené částky zamíří na tři projekty pomoci pro Iráčany a druhá polovina na pomoc Syřanům, a to rovněž na tři projekty. Dotace pro Irák budou zaměřeny na potravinovou a materiální pomoc vnitřně vysídleným lidem v severních oblastech země. "Realizaci projektů zajistí neziskové organizace Český červený kříž, Diakonie Českobratrské církve evangelické a Charita ČR s místními partnery," doplnilo ministerstvo. 
   
Pomoc pro obyvatele Sýrie budou mít na starosti rovněž evangelická církev a charita a spolu s nimi Člověk v tísni. "Projekty organizací Člověk v tísni a Charita ČR se zaměřují na materiální, zdravotnickou, psychosociální a vzdělávací pomoc uvnitř Sýrie, zatímco projekt Diakonie Českobratrské církve evangelické podpoří syrské uprchlíky v Jordánsku," oznámil úřad. 
   
Česká vláda již dříve odsouhlasila například udělení azylu vybraným uprchlíkům ze Sýrie a léčení syrských dětí v tuzemských nemocnicích. Čeští lékaři zase v rámci humanitárního programu MEDEVAC operovali syrské uprchlíky v Jordánsku. Kromě humanitární pomoci poslalo Česko do oblastí zasažených boji i vojenskou podporu. Kurdům bojujícím proti Islámskému státu darovalo munici v hodnotě 41 milionů korun, celkem 500 tun materiálu ze starších armádních zásob.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ste, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace před parlamentem? Zcela nezákonná. Zkušená pořadatelka Lenka Procházková srovnává s vlastní zkušeností a hovoří o metodách z Majdanu

21:48 Demonstrace před parlamentem? Zcela nezákonná. Zkušená pořadatelka Lenka Procházková srovnává s vlastní zkušeností a hovoří o metodách z Majdanu

Nad tím, že desítkám demonstrantů umožnili policisté ve středu 11. července oblehnout hlavní vchod d…