Zaorálek se v Jeruzalémě sejde s izraelským prezidentem a ministrem zahraničí

04.11.2014 6:14

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes zahajuje třídenní návštěvu Izraele a Palestiny. První den se v Jeruzalémě setká s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem a s ministrem zahraničí Avigdorem Liebermanem.

Zaorálek se v Jeruzalémě sejde s izraelským prezidentem a ministrem zahraničí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Do oslav 25. výročí pádu komunismu je zapojena síť Českých center na třech kontinentech: Evropě, Asii a Americe

S izraelskými partnery by měl Zaorálek jednat o bilaterálních vztazích a o aktuální situaci na Blízkém východě. Česko je dlouhodobě vnímáno jako jeden z nejbližších spojenců židovského státu ve světě, nová česká vláda však prosazuje vyvážený přístup i k arabským zemím v regionu. Praha rovněž usiluje o obnovení spolupráce s Íránem, který Izrael vnímá jako svého největšího nepřítele.

Během návštěvy dojde i na setkání s Palestinci

Zaorálkova první návštěva Izraele jako šéfa české diplomacie současně předznamenává společné zasedání české a izraelské vlády, které se v Jeruzalémě uskuteční 25. listopadu. Oba kabinety na něm chtějí jednat o rozvoji spolupráce ve vědě a výzkumu, hospodářství, obraně a bezpečnosti nebo v kultuře.

Kromě Izraele zavítá český ministr zahraničí během své cesty také na palestinský Západní břeh Jordánu. Setká se tam se svým palestinským protějškem Rijádem Málikím či navštíví uprchlický tábor.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

22:22 Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

Evropská komise dnes představila plán zvaný REPowerEU, který je reakcí na těžkosti a narušení globál…