Zaorálek se v Pekingu sejde s čínským kolegou a dalšími politiky

29.04.2014 6:21

Ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka dnes v rámci třídenní návštěvy Číny čekají jednání s jeho protějškem Wang Iem a dalšími představiteli vlády a vládnoucí komunistické strany. Ze setkání s Wangem vzejde prohlášení o vzájemné spolupráci obou států, v němž se Česko zaváže nevměšovat do vnitřních záležitostí asijské země a nezpochybňovat její územní celistvost. Podle české opozice tak ČR rezignuje na obranu lidských práv v Číně, česká diplomacie to ale popírá.

Zaorálek se v Pekingu sejde s čínským kolegou a dalšími politiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

Podle Zaorálka bude společná deklarace s Číňany obsahovat i pasáž o respektu k lidským právům a o jejich významu. Text dokumentu se podle něj navíc ponese ve stejném duchu jako obdobná prohlášení, která s Čínou uzavřely jiné evropské státy jako Německo, Francie, Británie nebo Dánsko.

„Pokud chceme s Čínou vést dialog, není možné to redukovat jen na to, že jsou tu dva segmenty (lidská práva a obchod - pozn. ČTK) a ty vyměňujeme mezi sebou. To je hrubá generalizace, kterou musím odmítnout," řekl Zaorálek českým novinářům před pondělním příletem do Pekingu.

Kromě Wanga se šéf české diplomacie dnes v čínské metropoli setká také s vicepremiérem pro zahraniční věci Jang Ťie-čch'em, prvním náměstkem ministra zahraničního obchodu Čung Šanem a vedoucím mezinárodního odboru Komunistické strany Číny Wang Ťia-žuejem.

V Číně Zaorálek setrvá do středy. Je prvním českým ministrem zahraničí po 15 letech, který navštívil tuto politickou i ekonomickou velmoc, s níž chce česká vláda posilovat jak politické, tak hospodářské vztahy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dezinformátor je ten, jehož názor se liší od pohledu ČT, říká publicista Podracký. Bojovníci s „nenávistí“ chtějí totalitu

18:13 Dezinformátor je ten, jehož názor se liší od pohledu ČT, říká publicista Podracký. Bojovníci s „nenávistí“ chtějí totalitu

Kdo chce určovat, co je dezinformace a nenávistný projev? „Jen totalitně myslící člověk. Samozřejmě …