Zaorálek tlumočil rozhořčení zástupkyni norské velvyslankyně. A chystá nótu její vládě

6. 10. 2015 16:45

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se odpoledne sešel ve Sněmovně se zástupkyní norské velvyslankyně Monicou Stenslandovou, tlumočil jí rozhořčení nad přístupem norským úřadů v případě bratrů Michalákových. Novinářům předtím řekl, že považuje dnes zveřejněné rozhodnutí o odebrání rodičovských práv Michalákovým za nehorázné vzhledem k dřívější dohodě. Zástupkyni velvyslankyně řekl, že norské vládě pošle Černínský palác nótu, ve které bude žádat o vysvětlení.

Zaorálek tlumočil rozhořčení zástupkyni norské velvyslankyně. A chystá nótu její vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Zaorálek původně oznámil, že si pozval velvyslankyni Siri Ellen Sletnerovou. Prezident Miloš Zeman nepovažuje za špatný nápad diplomatku vyhostit. ČR by se kvůli případu podle něj měla obrátit na Evropský soud pro lidská práva. Zaorálek se k tomu zatím nevyjádřil. Odpoledne ho čeká jednání o kauze s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a dalšími ministry.

Černínský palác nyní podle tiskové zprávy analyzuje všechny dostupné informace a příslušné rozhodnutí. Zopakoval, že ministerstvo je připraveno podpořit Evu Michalákovou v případě, že podá stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

"Během jednání nám bylo opakovaně sdělováno, že pokud bude mít o péči zájem biologická rodina a nabídneme pomoc, v takovém případě adopce nepřichází v úvahu. To je důvod, proč to rozhodnutí, které dnes padlo, pokládám za nehorázné," řekl novinářům Zaorálek ke kauze. Uvedl, že stát zaštítil nabídku rodiny. Vzhledem k tomu považuje rozhodnutí norských úřadů za porušení slibu.

"Respektuji jiné systémy, ale přál bych si, aby byl respektován i ten náš v případě, že jde o české občany," řekl Zaorálek s tím, že si uvědomuje rozdílnost přístupu obou zemí k péči o dítě.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na Twitteru uvedl, že podle prezidenta "není úplně špatný nápad" návrh europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) na vyhoštění velvyslankyně. Jediným řešením je podle prezidenta Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Eva Michaláková ztrácí podle svých právních zástupců rodičovská práva k oběma svým dětem, což znamená naprostý zákaz kontaktu s nimi. Michaláková se proti rozhodnutí odvolá. Otci Norové rodičovská práva ke staršímu synovi ponechali, vyplývá z informací právních zástupců Michalákové.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozdupal Hrušínskému bábovku. Havel, Šarapatka, TOP 09, to je dobro? A Zeman, Babiš, PL a Xaver zlo? Tohle „kavárně“ zkazí den

16:53 Rozdupal Hrušínskému bábovku. Havel, Šarapatka, TOP 09, to je dobro? A Zeman, Babiš, PL a Xaver zlo? Tohle „kavárně“ zkazí den

Konzervativní komentátor a youtuber Ondřej Tesárek, přezdívkou Bratříček, se pustil do ředitele diva…