Zaorálek v Rumunsku: Češi si dobře pamatují, že jste se v roce 1968 odmítli připojit k okupaci

06.10.2014 18:30 | Zprávy

Pozitivně hodnotí česko-rumunské vztahy šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek. Podle tiskové zprávy ministerstva zahraničí při dnešní návštěvě Rumunska mimo jiné pochválil tamní úřady za přístup k české menšině a připomněl i skutečnost, že se tato země v roce 1968 odmítla připojit k okupaci Československa, vedené Sovětským svazem. S rumunským protějškem ale hovořil i o "řešení některých problematických investic" a o "legislativních překážkách v energetickém sektoru".

Zaorálek v Rumunsku: Češi si dobře pamatují, že jste se v roce 1968 odmítli připojit k okupaci
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek

"V minulosti nás mimo jiné spojovala Malá dohoda, která (v meziválečném období) stála na počátku nezávislosti obou našich států. Češi si také dobře pamatují, že Rumunsko se v roce 1968 odmítlo připojit k okupaci Československa," řekl podle zprávy ministerstva Zaorálek po rozhovoru s rumunským kolegou Titem Corla?seanem.

Řešení některých problematických investic

Ministr ocenil podle něj vstřícný přístup rumunských úřadů k české menšině. "Oceňujeme, co všechno Rumunsko dělá pro českou menšinu. Ochrana práv menšin je v Rumunsku velmi vysoká," uvedl s poukazem na potvrzení od krajanů, s nimiž se dnes setkal. Kromě toho šéf diplomacie označil za "mimořádně přátelské gesto" Bukurešti ustanovení dne českého jazyka v Rumunsku, který připadá na 28. září, kdy se v ČR slaví den svatého Václava.

Oba ministři podle tiskové zprávy rovněž hovořili o ekonomických tématech a o možnosti rozvoje obchodní spolupráce. V této souvislosti se prý Zaorálek zmínil o "legislativních překážkách v energetickém sektoru, které mají dopad i na české investory".

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vizáž Dagmar Havlové v Karlových Varech se řeší už druhý den

10:41 Vizáž Dagmar Havlové v Karlových Varech se řeší už druhý den

REPORTÁŽ Jak jsme už uvedli, ParlamentníListy.cz vyrazily po několika letech na Mezinárodní filmový …