Zaorálek věří ve vzájemné obohacování kultur

07.11.2017 13:13

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes varoval před budováním zdí mezi různými kulturami. Na odborné konferenci o mezikulturním dialogu a roli médií v něm Zaorálek prohlásil, že jen díky vzájemnému setkávání různých pohledů na svět a tradic jsou odlišné kultury stále živé a vyvíjejí se, napsala ČTK.

Zaorálek věří ve vzájemné obohacování kultur
Foto: Vít Hassan
Popisek: Lubomír Zaorálek po vyhlášení výsledků voleb
reklama

„Různé kultury zůstávají naživu jen díky mezikulturnímu dialogu, jinak se stanou mrtvými,“ řekl šéf české diplomacie na úvod konference, které se účastní odborníci z Evropy i muslimských zemí. „Naše kultura existuje jen díky tomu, že existují jiné kultury a společně nás všechny obohacují,“ dodal Zaorálek.

Šéf diplomacie dosluhující české vlády dodal, že navzdory pesimistickým scénářům o nevyhnutelném střetu civilizací věří v univerzálnost lidských hodnot. Vymezil se také vůči negativnímu hodnocení takzvaně „postpravdivé“ éry, v níž se společnost nachází. „Pro mne to znamená, že nejsme vězni jedné nezpochybnitelné pravdy. Že naše různé pravdy se stávají předmětem kritického hodnocení a jsou ve vzájemném dialogu,“ uvedl Zaorálek.

Společně se Zaorálkem v zahajovacím panelu usedl také egyptský velvyslanec v Česku Abdar Rahmán Saláhaddín. Egyptský diplomat se ve svém projevu zaměřil na roli médií a komunikačních technologií ve vytváření obrazu o jednotlivých civilizacích a národech. Saláhaddín upozornil na zneužívání sociálních sítí k šíření nenávisti, netolerance a násilí. „Kde je hranice mezi svobodou projevu a výzvami k zabíjení?“ zamýšlel se velvyslanec. Upozornil také na to, že online média znásobují šanci politiků zneužít výzvy k násilí a nenávisti.

Černínský palác se stal dějištěm mezinárodní konference k mezikulturnímu dialogu podruhé. Odborníci z řad akademiků, mediální sféry i diplomacie se ve třech panelech zaměřují mimo jiné na roli médií při utváření postojů mezi lidmi z odlišných kultur nebo roli médií při šíření desinformací a radikalizace ve společnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

13:31 ,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

Dva roky a ústavní léčba, to je trest, který soud udělil Afričanovi, který na Litoměřicku znásilnil …