„Poprvé v historii jsou uplatňovány sankce proti zemi, která je schopna na ně patřičně reagovat. V porovnání s Argentinou či Jugoslávií, vůči kterým byly uplatňovány sankce v minulosti, je Rusko vzhledem ke své velikosti přece jenom jiný kalibr. Vladimir Putin letos v létě zavedl embargo na dovoz zemědělských a potravinářských produktů z Evropy a Spojenýcn států amerických. Je více než výmluvné, že se tato opatření nazývají Zvlášní ekonomická opatření, jejichž cílem je zajistit bezpečnost Ruské federace," všímá si Lukjanov.
Těchto a podobných jazykových nuancí si často média všímají nejvíce. Pojmenování ruského embarga tímto způsobem není náhodné a je třeba jej vnímat v kontextu členství Ruska ve Světové obchodní organizaci (WTO). Článek XXI ve Všeobecné dohodě o clech a obchodu (GATT) v části nazvané „bezpečnostní výjimky“ říká, že každý členský stát má právo přijmout taková opatření, která považuje za nezbytná pro ochranu svých základních bezpečnostních zájmů... Pokud se to týká období války či jiné mimořádné situace v mezinárodních vztazích. „Uvedená formulace je poměrně vágně napsána a umožňuje danému státu vyložit si ji mnoha způsoby. Za mimořádnou situaci v mezinárodních vztazích se dá považovat kde co," upozorňuje Lukjanov.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro