Západ se klaní univerzálním lidským právům podobně jako muslimové Koránu, míní Tomský

19.08.2015 22:40

Prostupuje Českem stále mohutnější vlna xenofobie, nebo jde jen o obyčejný strach? O tom ve středečních Událostech, komentářích České televize diskutovali egyptolog Miroslav Bárta, komentátor MF Dnes Vojtěch Varyš a publicista Alexandr Tomský. Došlo k dalšímu tvrdému střetu nad výzvou akademiků proti nárůstu xenofobie související s uprchlickou krizí. Před kamerami ČT byl zmíněn i server ParlamentníListy.cz.

Západ se klaní univerzálním lidským právům podobně jako muslimové Koránu, míní Tomský
Foto: thinkstock.com
Popisek: Uprchlíci z Afriky, ilustrační foto

Hosté se věnovali výzvě akademiků, aby Češi, Moravané a Slezané nepodléhali xenofobii. Bárta konstatoval, že elity se stávají elitami tím, co dokázali. I akademici mají právo vyjadřovat své názory, ale nejen oni. Varyšovi se nelíbí, že se tato výzva pokouší z debaty o tématu uprchlické krize určité lidi vyřadit. „Vyzývá k tomu: Nedávejte prostor těmto lidem. Ale my to, co evidentně rezonuje českou společností, nemůžeme vyloučit jen proto, že se nám to třeba nelíbí,“ poznamenal komentátor Varyš.

„Ale v té petici se nemluví o tom, že by měl být z diskuse někdo vyloučen,“ ozval se okamžitě Bárta. Vyzývá jen k tomu, aby se debata vedla racionálně. Cílem výzvy je zkrátka debatu zklidnit, emoce jsou z tohoto pohledu spíše na škodu. Výzvu může podepsat každý, ale důležitější je, aby se o problému uprchlické krize vedla celospolečenská diskuse. „Svět se mění a čím dříve budeme diskutovat o podstatě tohoto vývoje ... tím lépe,“ prohlásil Bárta.

Musíme se bavit o podstatě problému

Před kamerami zazněla také slova z Rudého práva z roku 1977, kde byla tvrdě odsouzena Charta 77. Není to snad tak, že by kritici akademiků vlastně používali podobná slova jako kdysi Rudé právo proti Chartě 77. Varyš tento názor jasně odmítl.  

Moderátor následně zmínil také článek na serveru ParlamentníListy.cz, v němž někteří politici výzvu podpořili a jiní důrazně pozvedli varovný hlas. Poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) všem signatářům doporučil, aby se vydali např. do Francie a podívali se, kam může příliv uprchlíků také vést.

Pár slov k tématu přidal také konzervativní myslitel Alexandr Tomský. „Já už strach nemám, já už jsem na to moc starý,“ poznamenal Tomský v úvodu svého vyjádření. Podle jeho názoru bychom se dnes ale měli bavit o podstatě problémů. Ona podstata podle jeho názoru spočívá v tom, že se severní Afrika hroutí. Problém podle Tomského je, že západní politici až příliš vzhlížejí k doktríně lidských práv.

„Oni se doktríně univerzálních lidských práv klaní takřka tak jako muslimové Koránu,“ poznamenal Tomský. Uprchlíkům sice je třeba pomáhat, ale Evropa nemůže přijmout všechny. Příliv uprchlíků musíme zkrátka regulovat. O totéž se ostatně v minulosti pokoušely i jiné civilizace. Římská říše za tímto účelem stavěla na svých hranicích zdi. Rozsah uprchlické vlny, které dnes čelíme, je tak velký, že by Evropě nepomohla. Proto musíme stavě ony zdi, jak už se to děje např. v Maďarsku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí

22:35 Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí

Nového primátora i koalici hlásí severočeský Jablonec nad Nisou. Je jím Jiří Čeřovský. Tak úplně nov…