Západ se klaní univerzálním lidským právům podobně jako muslimové Koránu, míní Tomský

19.08.2015 22:40 | Zprávy
autor: mp

Prostupuje Českem stále mohutnější vlna xenofobie, nebo jde jen o obyčejný strach? O tom ve středečních Událostech, komentářích České televize diskutovali egyptolog Miroslav Bárta, komentátor MF Dnes Vojtěch Varyš a publicista Alexandr Tomský. Došlo k dalšímu tvrdému střetu nad výzvou akademiků proti nárůstu xenofobie související s uprchlickou krizí. Před kamerami ČT byl zmíněn i server ParlamentníListy.cz.

Západ se klaní univerzálním lidským právům podobně jako muslimové Koránu, míní Tomský
Foto: thinkstock.com
Popisek: Uprchlíci z Afriky, ilustrační foto

Hosté se věnovali výzvě akademiků, aby Češi, Moravané a Slezané nepodléhali xenofobii. Bárta konstatoval, že elity se stávají elitami tím, co dokázali. I akademici mají právo vyjadřovat své názory, ale nejen oni. Varyšovi se nelíbí, že se tato výzva pokouší z debaty o tématu uprchlické krize určité lidi vyřadit. „Vyzývá k tomu: Nedávejte prostor těmto lidem. Ale my to, co evidentně rezonuje českou společností, nemůžeme vyloučit jen proto, že se nám to třeba nelíbí,“ poznamenal komentátor Varyš.

„Ale v té petici se nemluví o tom, že by měl být z diskuse někdo vyloučen,“ ozval se okamžitě Bárta. Vyzývá jen k tomu, aby se debata vedla racionálně. Cílem výzvy je zkrátka debatu zklidnit, emoce jsou z tohoto pohledu spíše na škodu. Výzvu může podepsat každý, ale důležitější je, aby se o problému uprchlické krize vedla celospolečenská diskuse. „Svět se mění a čím dříve budeme diskutovat o podstatě tohoto vývoje ... tím lépe,“ prohlásil Bárta.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Tomio Okamura byl položen dotaz

Navrhujete prý omezení privilegií politiků

Jaké privilegia máte na mysli a jakým způsobem je omezit? Bude se to třeba týkat i zrušení imunity, která z vás dělá něco víc? Aspoň já to tak vidím. A ještě by mě zajímalo, jaké výdaje státu považuje za zbytečné a bude je chtít řešit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kde berete tu drzost...Martin Kupka zažil v Liberci i horké chvíle

12:38 Kde berete tu drzost...Martin Kupka zažil v Liberci i horké chvíle

Nový předseda ODS Martin Kupka se přijel představit do Liberce. V úterý 24. února dorazil na tradičn…