Západní rozvědka zírala, když to odposlechla: Putin neposlouchá důstojníky, velí osobně

24.09.2022 8:40

Vladimír Putin prý velí ruské armádě místo důstojníků, což údajně odhalily odposlechy hovorů ruských velitelů na Ukrajině. A že v armádě jsou spory ohledně dalšího postupu ve válce. Mobilizace, kterou vyhlásil ruský prezident ve středu, se nedá označovat za částečnou – povolávací rozkazy prý dostávají i muži starší 60 let.

Západní rozvědka zírala, když to odposlechla: Putin neposlouchá důstojníky, velí osobně
Foto: Repro Twitter
Popisek: Rozzlobený Vladimir Putin

Podle CNN ruský prezident Putin vydává rozkazy a instrukce týkající se přímo bojových operací, což je nezvyklé. Politici obvykle takovým způsobem do pravomocí armádních velitelů nezasahují.

Potvrzují se tím domněnky z května, kdy  britský deník The Times zveřejnil názory jednoho z nejmenovaných vojenských představitelů. Podle něj má britská armádní rozvědka potvrzené zprávy o tom, že se přímo ruský prezident Vladimir Putin zapojuje do rozhodování, které přísluší spíše nižším důstojníkům.

„Činí taktická rozhodnutí, která by za normálních okolností přijímal důstojník, který velí zhruba 700 vojáků," citovaly The Times britský armádní zdroj. Sedm stovek vojáků odpovídá zhruba velikosti jednoho praporu ruské armády.

O Putinově nespokojenosti s rozhodováním důstojníků se spekulovalo již v souvislosti s tím, že na místě velitele tzv. speciální vojenské operace vydržel jen krátce generál Alexandr Dvornikov.

Z nových odposlechů podle CNN vyplynulo, že ruští důstojníci na Ukrajině se mezi sebou hádají o to, jakou strategii zvolit proti Ukrajincům.

Objevují se také informace, že se zdaleka nejedná o částečnou mobilizaci, kterou ruský prezident vyhlásil ve středu. Ruská redakce BBC uvádí, že hlásit se na vojenskou správu měli v některých případech i lidé bez zkušeností z armády, otcové čtyř a více dětí a dokonce i muži nad 60 let.

V celém Rusku dostávají prý lidé povolávací rozkazy doma i v práci v jakoukoli denní nebo noční hodinu. Poté byli rovnou posazeni do letadel nebo autobusů, které je převezly do středisek vojenské správy nebo přímo k jednotkám.

Také Americký institut pro studium války uvedl, že ruské úřady porušují slíbené podmínky částečné mobilizace.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Proč nikdo z EU neinicuje jednání o míru?

Určitě je to s Putinem těžké, ale když se o to nikdo nebude pokoušet, jak jinak válku ukončit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

S plnou parádou: Zeman v Srbsku. Kosovo a Západ. Co jinde nezaznělo

21:02 S plnou parádou: Zeman v Srbsku. Kosovo a Západ. Co jinde nezaznělo

Prezident Miloš Zeman má za sebou svoji předposlední zahraniční cestu. Dvoudenní návštěva srbského B…