Západní zločiny, pošlapání mezinárodního práva a vraždění srbských dětí. V Praze se demonstrovalo proti nezávislému Kosovu

15.02.2015 20:24

REPORTÁŽ Zhruba sto padesát lidi v neděli na Václavském náměstí v Praze protestovalo proti existenci nezávislého Kosova. Šlo o tradiční akci u příležitosti výročí dne, kdy kosovsko-albánští politici vyhlásili jednostranné odtržení této jihosrbské provincie.

Západní zločiny, pošlapání mezinárodního práva a vraždění srbských dětí. V Praze se demonstrovalo proti nezávislému Kosovu
Foto: Radim Panenka
Popisek: Demonstrace proti ukradení Kosova Srbsku na pražském Václavském náměstí

"Kosovo bylo, je a vždy bude srbské.“ Takové heslo znělo během nedělního odpoledne pražským Václavským náměstím. Každoroční protestní akci sdružení Přátelé Srbů na Kosovu přišlo podpořit zhruba sto padesát lidí.

Mezi demonstranty byl k vidění například exministr zahraničí Zemanovy vlády Jan Kavan. Hlavní řečník demonstrace, sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Foldyna v projevu kritizoval poslance a šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga, který coby ministr zahraničních věci za Stranu zelených v Topolánkově kabinetu prosadil uznání samostatného Kosova Českou republikou.

Podle Foldyny nesplňuje Kosovo do dneška základní atributy státu. Západní svět pouze Kosovo dotuje, okolo sedmdesáti procent lidí je nezaměstnaných a nefunguje základní infrastruktura. To je podle něho důvod, proč Albánci v poslední době z Kosova masivně utíkají. V současné době opouští Kosovo podle dostupných údajů až tisíc lidí denně.

"Dnešní situace na Ukrajině je důsledkem pošlapávání mezinárodního práva v Jugoslávii a Srbsku v podobě odtržení Kosova. Bombardování tehdejší Jugoslávie bylo zločinem mezinárodního společenství, zločinem, na který nikdy nesmíme zapomenout. Byla pošlapána historická práva, bylo pošlapáno moderní světové právo i smlouva NATO,“ uvedl bouřlivým hlasem Foldyna.

Demonstrace se zúčastnili také zástupci srbské organizace Zavetnici v čele s jejich předsedou Stefanem Stamenkovskim. "Děkuji vám jménem celého srbského národa za vše, co už řadu let děláte pro srbské Kosovo a Metohiji. Děkujeme vám, že všem ukazujete skutečnou pravdu o tom, že nám zločinci na Kosovu pálili srbské kostely, ničili srbské kláštery, bořili vesnice a vraždili naše děti. Vy máte odvahu mluvit o etnických čistkách na Srbech a máte odvahu se postavit antisrbské hysterii,“ ocenil Stamenkovski.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

To s tím porušováním slibů začínáte brzy

Před volbami jste slibovali nezvyšovat ceny MHD, teď jste u moci asi měsíc a už slib porušujete a ceny jízdenek zvyšujete. Navíc v době, kdy ceny pohoných hmot klesají. Co se teda změnilo, že jste takhle otočili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

15:00 Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

Z pádu Credit Suisse bude zřejmě profitovat největší švýcarská banka UBS. Už jen proto, že záruky po…