Západní zločiny, pošlapání mezinárodního práva a vraždění srbských dětí. V Praze se demonstrovalo proti nezávislému Kosovu

15.02.2015 20:24

REPORTÁŽ Zhruba sto padesát lidi v neděli na Václavském náměstí v Praze protestovalo proti existenci nezávislého Kosova. Šlo o tradiční akci u příležitosti výročí dne, kdy kosovsko-albánští politici vyhlásili jednostranné odtržení této jihosrbské provincie.

Západní zločiny, pošlapání mezinárodního práva a vraždění srbských dětí. V Praze se demonstrovalo proti nezávislému Kosovu
Foto: Radim Panenka
Popisek: Demonstrace proti ukradení Kosova Srbsku na pražském Václavském náměstí

"Kosovo bylo, je a vždy bude srbské.“ Takové heslo znělo během nedělního odpoledne pražským Václavským náměstím. Každoroční protestní akci sdružení Přátelé Srbů na Kosovu přišlo podpořit zhruba sto padesát lidí.

Mezi demonstranty byl k vidění například exministr zahraničí Zemanovy vlády Jan Kavan. Hlavní řečník demonstrace, sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Foldyna v projevu kritizoval poslance a šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga, který coby ministr zahraničních věci za Stranu zelených v Topolánkově kabinetu prosadil uznání samostatného Kosova Českou republikou.

Podle Foldyny nesplňuje Kosovo do dneška základní atributy státu. Západní svět pouze Kosovo dotuje, okolo sedmdesáti procent lidí je nezaměstnaných a nefunguje základní infrastruktura. To je podle něho důvod, proč Albánci v poslední době z Kosova masivně utíkají. V současné době opouští Kosovo podle dostupných údajů až tisíc lidí denně.

"Dnešní situace na Ukrajině je důsledkem pošlapávání mezinárodního práva v Jugoslávii a Srbsku v podobě odtržení Kosova. Bombardování tehdejší Jugoslávie bylo zločinem mezinárodního společenství, zločinem, na který nikdy nesmíme zapomenout. Byla pošlapána historická práva, bylo pošlapáno moderní světové právo i smlouva NATO,“ uvedl bouřlivým hlasem Foldyna.

Demonstrace se zúčastnili také zástupci srbské organizace Zavetnici v čele s jejich předsedou Stefanem Stamenkovskim. "Děkuji vám jménem celého srbského národa za vše, co už řadu let děláte pro srbské Kosovo a Metohiji. Děkujeme vám, že všem ukazujete skutečnou pravdu o tom, že nám zločinci na Kosovu pálili srbské kostely, ničili srbské kláštery, bořili vesnice a vraždili naše děti. Vy máte odvahu mluvit o etnických čistkách na Srbech a máte odvahu se postavit antisrbské hysterii,“ ocenil Stamenkovski.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Id*oti? Mám rád ČT, ale toto je blbě. Wollner má nový problém

15:00 Id*oti? Mám rád ČT, ale toto je blbě. Wollner má nový problém

Včera v Reportérech ČT zazněla reportáž o nákupu nových kulometů. Česko prý znovu kupuje dráž než vš…