Zapálil někdo Porošenkovi koudel? Kyjev posílá na Donbas smířlivý návrh, ale není to samo sebou. Čtěte, co se dělo včera a v noci

16.07.2015 12:50

Na Ukrajině se přes noc změnila situace směrem k naplnění minských dohod. ParlamentníListy.cz shrnují, co tento obrat způsobilo a co s ním pravděpodobně souvisí.

Zapálil někdo Porošenkovi koudel? Kyjev posílá na Donbas smířlivý návrh, ale není to samo sebou. Čtěte, co se dělo včera a v noci
Foto: kremlin.ru
Popisek: Z jednání v Minsku (zleva: Vladimir Putin, Francois Hollande, Angela Merkelová, Petro Porošenko)

Podle informací ukrajinských novin Ukrajinskaja Pravda a Zerkalo neděli bude otázka zvláštního statusu Doněcka a Luhanska součástí nového textu ukrajinské ústavy. V noci 15. července 2015 prezidentská kancelář poslala do Nejvyšší rady nový „dopracovaný návrh“, který byl vysvětlen tím, že prezidentův návrh odpovídá ukrajinským povinnostem jako signatáře minských dohod z února 2015. V původním návrhu z 1. července, který se týká decentralizace Ukrajiny, nebylo o ničem takovém ani zmínky.

Nový návrh  v přechodných ustanoveních v bodě 18 píše, že „Zvláštnosti fungování samosprávy ve zvláštních oblastech Doněcké a Luhanské oblasti budou stanoveny zvláštním zákonem“. Konkrétní obsah zvláštního statusu (tj. návrh zákona) v rámci samosprávy ale ještě v Radě není. Současný návrh na změnu ústavy jenom ústavně zafixuje „zvláštní status“ konkrétních oblastí Doněcké a Luhanské oblasti.

Návrh byl narychlo pozměněn podle Ukrajinské pravdy v souvislosti s návštěvou zástupkyně ministra zahraničí USA Victorie Nulandové během včerejška v Kyjevě. Rovněž včera v noci se realizoval telefonický rozhovor mezi prezidentem Obamou a Putinem, který se měl ale týkat podle oficiálních vyjádření íránské otázky a dosažených dohod ve Vídni. Nulandová se pro ukrajinská média dnes ráno vyjádřila v tom smyslu, že si „je jistá“, že Rada podpoří decentralizaci a zvláštní status, který, jak předtím zdůraznila, odpovídá minských dohodám.

Změna ústavy o decentralizaci Ukrajiny se má poprvé projednávat v ukrajinském parlamentu dnes. Včera místopředsedkyně Rady Oksana Syrojidová ostře kritizovala to, že v Radě existují „šílené" vnější tlaky ze zahraničí na poslance, aby zvláštní status oblastí přijali. Podle ní půjde o kapitulaci před ruským agresorem: „Není snad jasné, že zvláštní status pro Donbas v Ústavě je popřením práva ukrajinského národa na suverenitu? Není snad jasné, že jakýkoliv zvláštní status pro Donbas v Ústavě je legitimizací ruských vojsk a žoldáků na teritoriu Ukrajiny? A jejich integrace do ukrajinské politiky je konec nejen pro evropské perspektivy pro Ukrajinu, ale je to úspěch kremelských plánů a konec ukrajinského státu?“ Poslankyně vyjádřila také názor, že přijetí takového zákona je „vlastizrada a zrada ukrajinského lidu“.

Bývalý ministr obrany Anatolij Gricenko napsal, že návrh jde na ruku ruskému prezidentu Putinovi, který tak „může být spokojený“.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vss

Kolář

Není Kolář tak trochu druhý Mynář? A řídíte svůj tým vy nebo oni ovládají vás? Z toho, co čtu se přikláním spíš k druhé variantě. Obecně mi taky přijde, že jste dost nerozhodný a málo důrazný. Třeba když s nějakým zákonem nesouhlasíte, tak ho ale stejně ve výsledku podpoříte

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

4800 Kč za dva kusy, u nás 5000 za jeden. Polsko útočí na Čechy

9:28 4800 Kč za dva kusy, u nás 5000 za jeden. Polsko útočí na Čechy

Poté, co Češi začali jezdit na levné nákupy do Polska, se polské laciné zboží přiblížilo až k nim. P…