Zapisuju nesmysly. Faltýnek na sebe „sepsal kompro“ a honí ho Janek Kroupa

06.04.2021 7:30

Server Seznam Zprávy získal záznamy šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka z jeho vlastního diáře. Co všechno novináři o Faltýnkovi zjistili? Zjistili, co Faltýnek vlastní a jak se to snaží zakrýt, aby to vypadalo, že jeho majetek drží někdo jiný. Vedle toho se podle diáře Faltýnek snažil, aby dotace pro sport připadly těm správným lidem. Sám Faltýnek se brání, že si občas píše „nesmysly“.

Zapisuju nesmysly. Faltýnek na sebe „sepsal kompro“ a honí ho Janek Kroupa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vernisáž obrazů Jaroslava Faltýnka nazvaná Staří blázni jsou bláznivější než mladí. Součástí byla i charitativní dražba

Jaroslav Faltýnek zjistil, že kvůli své nepozornosti, či možná kvůli nepořádnosti, přišel o zápisky ze svého diáře. Po dotazech novinářů jejich pravost nepopíral, ale zpochybňoval jejich hodnověrnost.

„Jako osoba politicky činná jsem v kontaktu s řadou lidí, kteří za mnou přicházejí s různými typy sdělení a jejichž důvěryhodnost je značně kolísavá. Pokud si některá z těchto sdělení heslovitě poznamenám, nelze z toho vyvodit, že jde o zachycení reálného stavu, natož pravdivého obrazu o skutečnosti,“ prohlásil šéf poslaneckého klubu hnutí ANO.

Jde např. o ručně nebo na stroji psané poznámky např. o tom, které akcie drží.

„SRO - vlastní AKCIE 33 procent. Kmenové listy (akcie na doručitele),“ zní jedna z poznámek. K té si Faltýnek připsal ještě drobnost. „Skutečný vlastník - Já.“

Posléze se rozepisoval o to, jak jednou získat kontrolu nad firmou, ať už viditelně, nebo skrytě.

Vedle toho si Faltýnek psal poznámky, kde je třeba pohlídat nějakou dotaci. Zmínil např. dotaci pro Miroslava Černoška, jednoho z předních aktérů na poli sportovních dotací. „Pohlídej mi dotaci,“ stojí na papíru A4, který si Faltýnek přinesl od zmíněného Černoška. Šlo o dotaci 30 milionů korun, o které mají podle zákona rozhodovat úřady podle předem daných pravidel, bez ohledu na přání politiků.

„Jaroslav Faltýnek funguje tak, že spolupracuje s řadou blízkých lidí, se kterými se potom jednou za čas srovná, vždy se snažil pomáhat svým kamarádům. Šlo mu jen o byznys,“ popsal jeden ze zdrojů serveru k Faltýnkovým poznámkám.

Podnikatel Martin H., který se chtěl účastnit zakázky na makléřské služby, se dozvěděl, že se zakázky rozdělují podle politického klíče. Proto nakonec žádost o vstup do výběrového řízení nepodal, protože co neprojde přes Faltýnka, to ani nemá cenu zkoušet. Tak to popsal pan Martin.

Faltýnek to důrazně odmítl.

„Žádná taková věta ode mě nikdy nezazněla a ani zaznít nemohla. Pokud to tvrdí pan H., pak to bude nejspíš tím, že jsem mu naopak nevyšel vstříc, protože jsem ani nemohl. Občas za mnou chodí lidé i s prosbou o pomoc v tématech, která jsou mimo mé kompetence, ale já je buď odkážu na kompetentní lidi, nebo jim rovnou řeknu, že to nelze. To bude i tento případ,“ řekl Jaroslav Faltýnek redakci.

A co na Faltýnkovy zápisky říká šéf hnutí ANO a premiér Andrej Babiš (ANO)?

„Já samozřejmě o tom nevím. Není to správně, ale je potřeba s ním o tom mluvit, já to slyším poprvé,“ pravil šéf hnutí ANO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na shledanou, mutti Merkel. Německo se loučí s legendární kancléřkou

6:11 Na shledanou, mutti Merkel. Německo se loučí s legendární kancléřkou

S konzervativní kancléřkou Angelou Merkelovou, která byla v čele Německa šestnáct let, se ve čtvrtek…