Zaplať bůh, že se u nás politici starají o názor voliče, pochvaloval si ekonom Singer

3. 1. 2017 19:15

Někdejší guvernér České národní banky Miroslav Singer zavítal ke Světlaně Witowské do Interview ČT24. Vysvětloval, čím je dáno, že se teď českému rozpočtu tak daří. Rozpočet za rok 2016 skončil v přebytku takřka 62 miliard. Pomohly nám prý evropské dotace, kontrolní hlášení k DPH a doporučil několik změn. Třeba více investovat do obrany.

Zaplať bůh, že se u nás politici starají o názor voliče, pochvaloval si ekonom Singer
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer

Pozitivní výsledek rozpočtu má asi tři faktory. První je, že proplacení evropských dotací spadlo až do tohoto období. Druhým faktorem je o něco větší optimismus firem a domácností a třetí faktor je, že úředníci ministerstva financí bývají hodně konzervativní a stavějí rozpočet tak, aby raději na konci skončil o něco lépe, než se předpokládalo. Ve výběru daní pomohlo i zavedení kontrolního hlášení k DPH, na což upozorňují i současní členové Bankovní rady ČNB. „Věřím svým bývalým kolegům v tom, že to kontrolní hlášení něco zlepšilo,“ podotkl Singer.

Osobně však prý nemá ambici radit politikům, co by měli dělat. To, co ČNB vnímala vždycky trochu negativně, je fakt, že máme velký poměr mandatorních neboli povinných výdajů, takže tady bych asi přemýšlel o úpravě, kdybych šel tím liberálním směrem,“ zaznělo z úst hosta. Českou ekonomiku také ovlivňují politické tahanice neboli hry a podle Singera je dobře, že se to děje. „Zaplať pánbůh, že žijeme v demokratické společnosti, kde probíhají politické hry, kde se politici starají o to, co si myslí volič.“

Když měl odpovídat na otázku, jaký ministr financí byl lepší, zůstával Singer poměrně opatrný. V guvernérských časech se mu však dobře spolupracovalo s Miroslavem Kalouskem (TOP 09) a Andrejem Babišem (ANO), protože drželi slovo.

Ekonomice se sice daří, ale podle Singera teď zažíváme těžší politické střety, ať už jde o uprchlickou krizi nebo jiné otázky. Situace je prý taková, že bychom si mohli dovolit zvýšit i investice do obrany, jak to požaduje budoucí prezident USA Donald Trump. „Nevidím důvod, proč to nedělat, když je bezpečnostní situace poměrně nejistá a naše ekonomika si to může dovolit,“ vyjádřil jasně svůj názor host.

Nakonec došlo i na možné ukončení oslabování koruny. Po skončení intervencí se prý kurz moc neustálí, bude se hýbat. „Bude se určitě hýbat víc než v roce 2013 před zavedením intervencí,“ prozradil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže vy se nestydíte, uhodila Drtinová na Klause juniora. A jelo to celých dvacet minut

16:44 Takže vy se nestydíte, uhodila Drtinová na Klause juniora. A jelo to celých dvacet minut

Poslanec a zakladatel hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší je přesvědčen, že Evropská unie výrazně om…