Zaplať bůh, že se u nás politici starají o názor voliče, pochvaloval si ekonom Singer

03.01.2017 19:15 | Zprávy

Někdejší guvernér České národní banky Miroslav Singer zavítal ke Světlaně Witowské do Interview ČT24. Vysvětloval, čím je dáno, že se teď českému rozpočtu tak daří. Rozpočet za rok 2016 skončil v přebytku takřka 62 miliard. Pomohly nám prý evropské dotace, kontrolní hlášení k DPH a doporučil několik změn. Třeba více investovat do obrany.

Zaplať bůh, že se u nás politici starají o názor voliče, pochvaloval si ekonom Singer
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer

Pozitivní výsledek rozpočtu má asi tři faktory. První je, že proplacení evropských dotací spadlo až do tohoto období. Druhým faktorem je o něco větší optimismus firem a domácností a třetí faktor je, že úředníci ministerstva financí bývají hodně konzervativní a stavějí rozpočet tak, aby raději na konci skončil o něco lépe, než se předpokládalo. Ve výběru daní pomohlo i zavedení kontrolního hlášení k DPH, na což upozorňují i současní členové Bankovní rady ČNB. „Věřím svým bývalým kolegům v tom, že to kontrolní hlášení něco zlepšilo,“ podotkl Singer.

Osobně však prý nemá ambici radit politikům, co by měli dělat. To, co ČNB vnímala vždycky trochu negativně, je fakt, že máme velký poměr mandatorních neboli povinných výdajů, takže tady bych asi přemýšlel o úpravě, kdybych šel tím liberálním směrem,“ zaznělo z úst hosta. Českou ekonomiku také ovlivňují politické tahanice neboli hry a podle Singera je dobře, že se to děje. „Zaplať pánbůh, že žijeme v demokratické společnosti, kde probíhají politické hry, kde se politici starají o to, co si myslí volič.“

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Pochybnosti

Paní senátorko,ukázal Vám osobně někdo tzv dopis na rozloučenou vraha Kozáka? Původně dokonce mluvila o dvou dopisech.Ověřoval někdo pravdivost textu těchto dopisů? Skutečně bylo objektivně a dokonale zjištěno,že spáchal i vraždu v Klánovicích? Je dostupná analýza shody zbraně? Vše je velmi bizardní...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Obviňte Bidena z podněcování k atentátu.“ V USA to po střelbě na Trumpa vře

21:21 „Obviňte Bidena z podněcování k atentátu.“ V USA to po střelbě na Trumpa vře

Zahraniční média se shodují v tom, že střelbou na republikánského prezidenta Donalda Trumpa se prezi…