Zašantročilo se to? Chovanec bude muset vysvětlovat

24.07.2018 8:12

Exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) má předstoupit před vyšetřovatele. Ti se ho chtějí ptát na stamiliony, které utratila tajná služba. Píší to Lidové noviny.

Zašantročilo se to? Chovanec bude muset vysvětlovat
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Milan Chovanec na sjezdu ČSSD.
reklama

Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nakoupil šest odposlouchávacích zařízení známých jako Agáta. Investoval také do soukromé firmy CyberGym Europe. Nyní vyšetřovatele zajímá, za jakých okolností tak učinil. 

V celé kauze se k výslechu dostaví také bývalý ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), jehož zbavil mlčenlivosti jeho nástupce Lubomír Metnar (ANO). 

Šéfka vrchních pražských žalobců Lenka Bradáčová nechce celou věc komentovat, stejně tak Metnar mlčel. Chovanec sám tvrdí, že za hospodaření rozvědky nenese odpovědnost. „Žádný český ministr vnitra nemá ze zákona právo řídit ani kontrolovat hospodaření ÚZSI,“ uvedl Chovanec. Bývalý šéf tajné služby Karel Randák však dodává, že kdyby se ministr zajímal, rozvědka by mu musela sdělit, na co peníze potřebuje. 

Co se týče odposlouchávacích zařízení, bývalé vedení tvrdí, že Česko poskytlo přístroje jako humanitární dar Egyptu v boji proti islámskému terorismu. Spekuluje se však, že na Blízký východ nikdy nezamířily. Vyšetřovatele pak také zajímá, co bylo důvodem pro vznik projektu se společností CyberGym Europe. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

4:43 „Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

Češi začínají po mnoha měsících tvrdých zákazů znovu normálně žít, a přestože zahrádky oficiálně otv…