Zase mi lhali. Nedají mi dotace, které jsem měl dostat. Jasná diskriminace, stěžuje si Andrej Babiš

12.10.2016 18:57

Zase mi lhali, rozčiluje se už poněkolikáté Andrej Babiš (ANO) na své kolegy z Poslanecké sněmovny. Tentokrát kvůli tomu, že už od 1. ledna 2017 zřejmě nedosáhne na dotace, na které by měl jako podnikatel působící v zemědělství nárok, kdyby nebylo připravované novely zákona o střetu zájmů. Právě díky této novele s velkou pravděpodobností skutečně přijde o část příjmů.

Zase mi lhali. Nedají mi dotace, které jsem měl dostat. Jasná diskriminace, stěžuje si Andrej Babiš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se na své kolegy poslance ve sněmovně nejednou pořádně rozzlobil. Dolní komoru parlamentu v minulosti např. označil za žvanírnu. Tentokrát se řádně naštval kvůli novele zákona o střetu zájmů. Ta pro druhého nejbohatšího Čecha znamená, že si bude muset vybrat, zda chce vlastnit média jako Rádio Impuls, MF Dnes a Lidové noviny, nebo sedět ve vládě. Oboje dohromady nebude možné, pokud zákon vstoupí v platnost. Hlasovala pro něj takřka celá sněmovna vyjma zákonodárců za hnutí ANO.

Ad hoc vzniklá koalice se mimo jiné zaklínala tím, že zákon bude platit až pro politiky zvolené v příštím volebním období, jenže se ukazuje, že to není pravda. Babiš si v rozhovoru pro Seznam.cz posteskl, že možná už od 1. ledna příštího roku nedosáhne jako podnikatel na dotace na hektar půdy, na které mají nárok všichni zemědělci podnikající v Česku. Babiš je jako majitel Agrofertu přesvědčen, že jde o jasnou diskriminaci.

Kdo čte moje noviny, ví, že je nezneužívám, tvrdí Babiš

„Ti, kteří zákon předkládali, neříkali pravdu. To je v rozporu s tím vším, co bylo deklarováno. Říkali, že se to týká až příštího člena vlády,“ zlobil se vicepremiér s tím, že si toho nevšimli ani jeho kolegové, ani média. Ministr financí se proto poradí s právníky a uvidí, co bude dál.

V rozhovoru pro server také důrazně odmítl, že by zneužíval svá již zmíněná média. „Kdo čte Mladou frontu nebo Lidové noviny, tak nemůže říct, že by tam bylo nějaké embargo na jiné politiky,“ uvedl.

Političtí oponenti v čele s Janem Chvojkou (ČSSD) a Martinem Plíškem (TOP 09) se shodují na tom, že Babiš si zákon špatně přečetl, protože od počátku bylo jasné, kdy vstoupí v platnost. Pokud se tedy na někoho zlobí, měl by svůj hněv nasměrovat především vůči sobě samému či vůči svému týmu, který ho špatně informoval.

„Vždycky tam bylo uvedeno toto datum účinnosti. Je to dohledatelné v systému Poslanecké sněmovny. Celou dobu se počítalo s tím, že se to bude vztahovat na nová zadávací a dotační řízení vyhlášená po 1. lednu. Nikdy tam nebyl žádný odklad. Je to logické, nevím ani, proč by tam měl být jiný termín, když nyní není známo, kdy bude příští vláda jmenovaná,“ uvedl Plíšek pro Echo24.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říci, že to má něco společného s islámem? Ve Francii je to o krk. Profesor z Paříže podává hrozivé svědectví

22:16 Říci, že to má něco společného s islámem? Ve Francii je to o krk. Profesor z Paříže podává hrozivé svědectví

GATESTONE INSTITUTE Kdo hájí člověka obviněného z rasismu, ten riskuje, že z něj bude také obviněn. …