Zase „sysle“. Bartošova sranda z konce Kremlíka. Česko prý dopadne jako...

21.01.2020 15:59

Premiér Andrej Babiš (ANO) by si uměl představit sloučení ministerstev průmyslu a obchodu, dopravy a pro místní rozvoj. Logiku by podle předsedy vlády mělo i spojení Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva zdravotnictví. Babiš to dnes řekl novinářům při návštěvě Veselí nad Moravou. Předpokládá, že po odvolání ministra dopravy Vladimíra Kremlíka povede trvale resort dopravy současný ministr průmyslu Karel Havlíček (oba za ANO). Komentář k Babišovu návrhu přinesl na Twitteru Ivan Bartoš (Piráti).

Zase „sysle“. Bartošova sranda z konce Kremlíka. Česko prý dopadne jako...
Foto: Reprofoto: Twitter
Popisek: Polib sysle.
reklama

„To, že máme tolik ministerstev, je proto, že máme poměrný parlamentní systém. Kdybychom měli většinový, dovolím si říci, že bychom možná mohli mít o čtyři ministry méně. Kdysi jsme měli Ministerstvo hospodářství a asi politici měli málo míst, tak z toho udělali tři ministerstva. Klidně by místo tří mohlo být jedno,“ řekl Babiš. Vyžadovalo by to ale změnu kompetenčního zákona, a tak je podle něj otázkou, zda se fúze uskuteční.

Vicepremiér Havlíček dnes ČTK řekl, že resorty dopravy a průmyslu mají spoustu průsečíků, je proto možné oba řídit zároveň a jejich agendu sbližovat do eventuálního spojení. Oborové asociace upozorňují, že Havlíček bude řízením obou ministerstev velmi vytížen. Sám vicepremiér to připouští také, podotkl ale, že konkrétně v agendě Ministerstva dopravy týkající se silniční dopravy a železnic je hodně aktivní i Babiš. „Je tam v relativně velkém detailu,“ uvedl.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

„V rámci Ministerstva dopravy jsou organizace, které si hlídám: Ředitelství silnic a dálnic, Správa železnic, České dráhy, ČD Cargo. Velké organizace, které mají ředitele, management, dozorčí radu. Tam jsou jasné úkoly a z hlediska řízení to není vůbec náročné, si myslím,“ uvedl premiér.

Tiskový odbor Úřadu vlády dnes oznámil, že ministrem dopravy bude Havlíček jmenován v pátek po návratu premiéra z cesty do Izraele. Babiš navrhl prezidentu Miloši Zemanovi odvolání dosavadního ministra Kremlíka v pondělí kvůli kritizované zakázce na informační systém pro elektronické dálniční známky. Podle premiéra ji Kremlík manažersky nezvládl. Zeman prostřednictvím mluvčího oznámil, že se změnami souhlasí.

Také mezi ministerstvy zdravotnictví a práce vidí Babiš mnoho společného. „Kdyby o tom někdo rozhodoval logicky, tak Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo práce a sociálních věcí patří dohromady. Vždyť ty budovy, tam byla chodba, to patří dohromady. Tam je také plno synergií,“ řekl. V současné politické situaci ale změna není možná, uvedl premiér.

Pokud Havlíček bude skutečně zastávat dvě ministerské funkce, změní se poměr hlasů ve vládě. Ústavní právník Jan Kysela ČTK řekl, že Havlíček v takovém případě bude disponovat na vládě jen jedním hlasem. ANO nyní má ve vládě deset hlasů a ČSSD pět, po jmenování Havlíčka bude tedy poměr 9 : 5.

Vládní ČSSD i komunisté by upřednostňovali, aby Havlíček nebyl až do příštích voleb současně ministrem průmyslu a obchodu i dopravy. Sociální demokracie by mohla toto téma otevřít na zasedání koaliční rady. Také šéf KSČM Vojtěch Filip chce o záležitosti jednat s premiérem, jmenování Havlíčka považuje za přechodné. Obě strany se stavějí i proti sloučení obou ministerstev.

Nynější personální výměnu i úvahy o fúzi ministerstev kritizovala opozice. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný řekl, že Kremlík sice manažersky selhal u zakázky na informační systém pro elektronické dálniční známky, odpovědnost ale nese premiér, který si ho vybral. Nominace Havlíčka podle Výborného svědčí o personálním vyprázdnění a nouzi ANO o kompetentní lidi. Šéf STAN Vít Rakušan připomněl, že návrh na pespektivní spojení resortů dopravy a průmyslu přišel ve stejný den, kdy kabinet odmítl návrh STAN na sloučení ministerstev zemědělství a životního prostředí.

Analytici připouštějí, že sloučení ministerstev dopravy a průmyslu dává smysl, nepřineslo by ale výrazné finanční úspory a ani by nezúžilo agendu obou úřadů, která je dána zákonnými úpravami.

„Když každou chvíli premiér Babiš přes média vypouští, která ministerstva by ještě sloučil, začínám mít obavy, abychom neskončili ve firmě, kde zůstane ve vedení pan Babiš, paní Schillerová a jako back-up pan Brabec a sysle,“ rýpl si předseda Pirátů Ivan Bartoš a připojil na svém Twitteru i obrázek.

Když každou chvíli premiér Babiš přes media vypouští, která ministerstva by ještě sloučil, začínám mít obavy, abychom neskončili ve firmě, kde zůstane ve vedení pan Babiš, paní Schillerová a jako backup pan Brabec a sysle.?? pic.twitter.com/BYtfPMTdVj

— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) January 21, 2020

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A to jste přesně vy, pane Nečasi, ne já!“ Šlachta to pustil ven

13:48 „A to jste přesně vy, pane Nečasi, ne já!“ Šlachta to pustil ven

CNN Prima News prolomila ledy a v neděli pozvala šéfa hnutí Přísaha, Roberta Šlachtu. „Je cítit velk…