Zase ten oběd: Babišovy noviny na titulní straně opět koupou Sobotku za jeho přítele

28.02.2017 7:52

Oběd, který jste měli 6. září loňského roku, si asi těžko pamatujete. Jiné to však je u předsedy pražského vrchního soudu Jaroslava Bureše a premiérova přítele, právníka Radka Pokorného. Oběd z tohoto dne ještě dnes řeší Lidové noviny, deník vlastněný Andrejem Babišem.

Zase ten oběd: Babišovy noviny na titulní straně opět koupou Sobotku za jeho přítele
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa

A kvůli obědu dochází i k diskuzím. Například šéf České advokátní komory Martin Vychopeň se domnívá, že takové schůzky jsou v pořádku, na druhé straně naopak stojí předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. 

„Pokud jde o schůzky s advokáty, musím se vždy ptát, jestli tím, co dělám, přispěji k důvěryhodnosti nejen sebe jako jednotlivého soudce, ale i celého soudního systému,“ domnívá se Baxa. Nepřijde mu ani jako správné to, že někteří kolegové z oboru se snaží celou událost bagatelizovat. Místo toho by ji mohli využít jako impulz k potřebné debatě o etických mantinelech, myslí si Baxa. 

Jak dodávají Lidové noviny, schůzka s Pokorným je problematická mimo jiné proto, že advokát zastupuje například ČEZ či Škodu Transportation. A právě advokát Jan Vrbenský, nepravomocně odsouzený v této kauze, se ozval s obavami o nezaujatost vrchního soudu. Právě kvůli přátelství Bureše s Pokorným. „Justice musí být nezávislá,“ konstatuje Baxa.

Předseda pražského vrchního soudu Bureš však toto zřejmě neřeší – již před časem byl totiž pokárán ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) za účast na večírku exministra Pavla Němce. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…