Zaskočený Rakušan. Fiala ho nemile překvapil

14.12.2021 13:14

Premiér Petr Fiala nebyl v pondělí jen za prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Krátce předtím se sešel také s kancléřem Vratislavem Mynářem, a to na Pražském hradě. Koaliční partneři podle všeho o schůzce nevěděli. Píše to server DeníkN.cz.

Zaskočený Rakušan. Fiala ho nemile překvapil
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval na zámku v Lánech Petra Fialu do funkce předsedy vlády ČR

Prezident Miloš Zeman včera překvapivě změnil názor, když přislíbil premiéru Petru Fialovi, že jeho vládu jmenuje včetně nominanta na post ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti), proti kterému má hlava státu výhrady. Premiér Petr Fiala tuto novinku večer oznámil společně s dalšími lídry pětikoalice. Ti však podle všeho nevěděli, že se Fiala ještě před schůzkou s hlavou státu v Lánech setkal i s kanceléřem Vratislavem Mynářem na Pražském hradě.

Mluvčí Petra Fialy nyní uvádí, že Fiala s Mynářem řešili organizační otázky ohledně jmenování vlády. To však ještě nebylo jasné, zda k němu v pátek dojde. „Zúčastnil se schůzky naplánované už v minulém týdnu,“ potvrdil schůzku mluvčí ODS Václav Smolka. Podle jeho slov se schůzka netýkala žádných ryze politických témat. Dodal také, že jednání se neúčastnil klíčový prezidentův poradce Martin Nejedlý. 

O schůzce však nevěděl například lídr STAN Vít Rakušan. „Viděl jsem se s Petrem Fialou pouze na tom včerejším oficiálním jednání, bavili jsme se jen o setkání v Lánech. O jiné schůzce žádné informace nemám. Teď se o tom povídá,“ uvedl Rakušan.

Ještě v pátek prezident Miloš Zeman tvrdil, že Lipavského do čela české diplomacie jmenovat nechce. Jako důvody svého postoje uvedl nedostatečnou kvalifikaci nebo odtažité vztahy k Izraeli a Visegrádské čtyřce.

Lipavského a hlavu státu rozdělují také odlišné názory na vztahy k Rusku nebo k Číně, což ale Zeman v oficiálním vyjádření jako příčinu svého nesouhlasu nezmínil.

Vládní koalice za Lipavským po celou dobu stála. Její lídři se shodli na tom, že v případě nejmenování Lipavského budou muset podat k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu. Ústavní soudci by měli poté vymezit ústavní pravomoci prezidenta při jmenování ministrů; z toho nakonec tedy sešlo.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...



Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odpad, jedovatá zmije? Tak mluvili nacisté o Židech, vzkazuje Žantovský. A cenzor Kartous v Radě ČT?

7:37 Odpad, jedovatá zmije? Tak mluvili nacisté o Židech, vzkazuje Žantovský. A cenzor Kartous v Radě ČT?

TÝDEN V MÉDIÍCH Z patnácti uchazečů vybraných Volebním výborem zvolí Sněmovna pět nových členů Rady …