Zaskočí. Tak zatím Zelenskyj Rusku nehrozil. Vlastním slibuje

19.04.2022 7:14 | Ze sítí

18. dubna se završil 54. den ruského vpádu na Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že je to den, kdy Rusové zahájili další fázi války. Udeřili na Donbas, který chtějí srovnat se zemí. Jako srovnali se zemí i Mariupol. Tak to vidí Volodymyr Zelenskyj. Ale ukrajinský prezident přislíbil, že Ukrajinci se Rusům postaví a nakonec zvítězí. A Rusko se dočká vlastní demilitarizace.

Zaskočí. Tak zatím Zelenskyj Rusku nehrozil. Vlastním slibuje
Foto: Volodymyr Zelenskyj FB
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Když 24. února 2022 ruský prezident Vladimir Putin nařídil rozpoutat válku proti sousední svobodné Ukrajině, obhajoval svůj postup potřebou denacifikovat a demilitarizovat Ukrajinu. Jak vypadá taková denacifikace, by mohly vyprávět děti z Mariupolu, z Buči a z mnoha dalších měst. Ukrajinská média hlásí, že přes dvě stovky dětí už by vyprávět nemohly. Rusové je zavraždili.

Ale pokud jde o demilitarizaci, podle Zelenského se o vlastní demilitarizaci stará Ruská federace, protože rakety, které pálí na ukrajinská města, nebude kvůli sankcím jak nahradit. Totéž prý platí o vrtulnících, lodích, dělostřelectvu a dalším vojenském vybavení.

Zato svět si bude pamatovat, kolik lidí ruské rakety zavraždily. A Rusko se na generace ocitne v izolaci. Zelenskyj o tom nepochybuje, i když teď Rusové zahájili další fázi války. Snaží se obklíčit a zničit jádro ukrajinské armády na Donbasu. Zelenskyj však nepochybuje, že Ukrajina nakonec zvítězí.

„Je jen otázkou času, kdy bude osvobozeno celé území našeho státu. Nyní lze konstatovat, že ruské jednotky zahájily bitvu o Donbas, na kterou se dlouhodobě připravovaly. Na tuto ofenzívu se nyní soustředí velká část celé ruské armády. Bez ohledu na to, kolik ruských vojáků tam bude nahnáno, budeme bojovat. Budeme se bránit. Den co den. Ničeho ukrajinského se nevzdáme, ale nepotřebujeme to, co není naše. A jsem vděčný všem našim bojovníkům, všem našim hrdinským městům na Donbasu, Mariupolu a také městům Charkovské oblasti, která se drží, brání osud celého státu a odrážejí síly útočníků,“ zdůraznil na videu kolujícím na facebooku.

Podle ukrajinského prezidenta ale vláda v Kyjevě neřeší jen válku samotnou, ale i obnovu Ukrajiny po válce až válka skončí. Vláda prý bude na tento moment dobře připravena.

„Vypracováváme komplexní plán, který zajišťuje rekonstrukci zničeného, modernizaci státních struktur a maximální urychlení rozvoje Ukrajiny. Nejde jen o množství fyzické práce – postavit bydlení, obnovit podniky, přilákat nové podniky, které budou pracovat na obnově infrastruktury a obnově ekonomických vztahů v naší zemi. Jde také o přehodnocení toho, jak se bude naše země vyvíjet do budoucna. Jaká odvětví mohou být základem růstu po válce. Jaká řešení a zdroje jsou potřeba ke zvýšení úrovně zpracování na Ukrajině a zastavení prodeje surovin, jak tomu bylo dříve. Která města se stanou lokomotivami ekonomického a technologického růstu, které vytáhnou okolní oblasti,“ jal se vysvětlovat Zelenskyj.

Pokud budou mít Ukrajinci dobré nápady a jasnou vizi, kam chtějí jít, obnova Ukrajiny se podle Zelenského podaří.

„Pro malé a střední podniky musíme samozřejmě zajistit co nejpohodlnější a nejsvobodnější prostředí. Z hlediska daní a správních vztahů. Digitalizace je samozřejmě nejvyšší prioritou. Bezpečnost je pro nás také nejvyšší prioritou. Obranný potenciál musí být pozvednut na novou úroveň. Samozřejmě je potřeba dotáhnout do konce i soudní, protikorupční a další důležité reformy,“ zdůraznil ukrajinský prezident.

Zelenskyj poznamenal, že vstup Ukrajiny do EU bude součástí budoucího rozvoje jeho země. A pochválil sebe i svou vládu za to, že dokázala rychle odpovědět na některé otázky kladené ze strany EU. „Každá země, která vstoupila do Evropské unie, prošla stejným postupem s dotazníkem. Jediný rozdíl je v tom, že jim to trvalo roky a my jsme to dokončili za něco málo přes týden,“ uvedl ukrajinský prezident s tím, že už status kandidátské země na členství v EU otevírá Ukrajině celou řadu možností.

Nakonec Zelenskyj prozradil, že vyznamenal 192 obránců Ukrajiny, z toho 24 posmrtně.

Pak už se jen rozloučil.

„Věčná sláva každému z našich obránců! Sláva Ukrajině!“

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Dezinformace

Myslíte si, že jsme k dezinformacím náchylní více než jinde? A jestli se tu podle vás šíří, není to vaše vina, myslím vás politiků, že jste neschopní lidem věci vysvětlit? Třeba jako to, co to vůbec dezinformace je? Podle mě je to takový moderní termín, za který politici schovávají kde co a hlavně s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

70 učitelů na schůzi měla. V ČT mluvila za všechny. Teď řekli mnohé o ní

18:24 70 učitelů na schůzi měla. V ČT mluvila za všechny. Teď řekli mnohé o ní

Zatímco šéf školských odborů půjde s ministrem školství jednat až v pondělí, zástupkyni Učitelské pl…