Zásobování, kritický problém. Proč jde Ukrajině o Bachmut

08.02.2023 9:31

Zásadní moment ukrajinské války se aktuálně odehrává u města Bachmut na východě země. Zasněžené město v Doněcké oblasti je již několik měsíců oblastí velké bitvy, která může zásadně posunout rovnováhu na severním křídle válečné fronty. Případné ovládnutí města Rusy by Kyjevu zásadně zkomplikovalo možnosti zásobování velké části země.

Zásobování, kritický problém. Proč jde Ukrajině o Bachmut
Foto: Jan Šafařík
Popisek: Rozbombardovaný most

Nejspíš i kvůli důležitosti bitvy o Bachmut se značně rozcházejí informace o vývoji bojových operací. Rusové, kteří se o jeho získání pokoušejí už půl roku, nyní hovoří o průlomu, ukrajinská strana stále opakuje heslo „Bachmut drží“.

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
86%
hlasovalo: 21290 lidí

V posledních dnech je doložena velká ruská ofenziva, na které významně participují jednotky žoldáků ze soukromé Wagnerovy skupiny. Měli ovládnout jednu z dálnic a aktuálně probíhají tvrdé boje na periferii, kde se bojuje o každý dům.

Před několika dny se spekulovalo, že prestižní, ale tvrdě zkoušený Bachmut opustí a bude se soustředit na další boje. Mnozí naznačovali, že město na Donbase je „mlýnkem na maso“, kde má Ukrajina velké ztráty.

BBC spekuluje, že ruské úsilí souvisí s přáním Vladimira Putina prezentovat na první výročí invaze 24. února alespoň nějaké vítězství.

Ukrajinská strana připouští, že situace je velmi složitá, ale trvá na tom, že město zůstává pod ukrajinskou kontrolou.

Zbraně, které západní země slibují Kyjevu, se na frontu dostanou až za několik měsíců, do té doby Rusové mohou více využívat své lidské síly získané podzimní mobilizací, první od druhé světové války.

Kromě Bachmutu se hovoří také o ruském útoku na město Vuhledar, které je důležitým komunikačním uzlem mezi východní a jižní frontou.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jav

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bývalý vlivný politik vstoupil do kauzy Ševčík: Za účast na demonstraci vyhazov?! Vyzývám Pavla, Fialu...

9:40 Bývalý vlivný politik vstoupil do kauzy Ševčík: Za účast na demonstraci vyhazov?! Vyzývám Pavla, Fialu...

Rektor VŠE Petr Dvořák se chystá navrhnout odvolání děkana Národohospodářské fakulty doc. Miroslava …