Zástupce studentů: Nechceme dotovat to, že stát nebude platit školám

29.02.2012 18:57

Zástupce studentů Josef Fontana se snažil v rozhlase vysvětlit hlavní důvody studentských protestů. Podle něj chtějí reformy, jen ne takové, jaké provádí současná vláda. Především se mu nelíbí myšlenka, že by studenti svými penězi dotovali to, že stát nechce dál platit školám.

Zástupce studentů: Nechceme dotovat to, že stát nebude platit školám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace studentstva proti Dobešovým reformám

„Nelíbí se nám, že se od studentů vyberou peníze, aby stát mohl snížit příspěvek na vysoké školy,“ uvedl v Impulsech Václava Moravce Josef Fontana. Studenti by pak podle vládní koncepce jednoduše dopláceli to, co už stát nechce platit.

Místo školného navrhuje Fontana tzv. zápisné, které by se platilo v případě, že by student přecházel do dalšího úseku studia. To by vyšlo na 2000 až 3000 korun, ne na desetitisíce, které jsou v plánu v rámci školného. Místopředseda Akademického senátu Univerzity Karlovy je ale ochotný jen takový nápad schválit, nehodlá ho sám navrhovat. „Podle nás je školné ta nejhorší forma,“ dodal. Zápisné by mohlo fungovat, ale jen za předpokladu, že by šlo o investici do samotné školy.

Podle něj se nedá u školného argumentovat tak, že jinak studentům platí studium daňoví poplatníci, přitom studenti pak můžou mít ve svém zaměstnání několikanásobně vyšší plat. „Vysokoškolské studium je investice společnosti do sebe sama,“ vysvětloval a jako příklad uvedl lékaře nebo učitele. „Jistě že ti lidé mají z toho zisk, ale studium není lehké, oni šest let studují, ale nic si nevydělávají,“ argumentoval dál Fontana.

Jako další problémy, které podle něj reforma Josefa Dobeše neřeší, uvedl třeba nedostatek dialogu na školách nebo množství mladých lidí, kteří automaticky po maturitě jdou na vysokou školu. Univerzity tím prý ztrácí prestiž.

„Naše zkušenost s naší mladou demokracií není příliš dobrá,“ dodal Fontana k nynějším protestům. Podle něj bylo hlavním cílem zapojit veřejnost, což se podařilo. Vzdělání je totiž pro všechny důležité. „Schopné ekonomiky jsou ty, kde je velký podíl vzdělaných lidí,“ upozornil na závěr.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…