Zástupci Česka a Polska dnes mají jednat o situaci kolem dolu Turów

24.09.2021 6:50

Zástupci Česka a Polska dnes mají jednat o situaci kolem hnědouhelného dolu Turów. Další rozhovory se pak mají uskutečnit také v příštím týdnu. ČTK to řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Polští vyjednávači podle polského tisku zvažují zrušení dnešní cesty do Prahy. Podle Česka důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole Turów.

Zástupci Česka a Polska dnes mají jednat o situaci kolem dolu Turów
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Pohled na důl i elektrárnu Turów a Bogatyniu od české hranice u Václavic

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst.

Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu. Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki poté obvinil Česko, že se v řešení sporu chová "absolutně bez dobré vůle".

Morawiecki kvůli sporu kolem Turówa zrušil plánovanou cestu na demografický summit v Budapešti, kterého se ve čtvrtek zúčastnil i český premiér Andrej Babiš (ANO). „Naše činnost v mezinárodních záležitostech je soustředěna na otázku (dolu Turów), a proto se premiér rozhodl odvolat svou návštěvu. Polsko podnikne další kroky s cílem spor ukončit, s využitím stávajících právních a politických nástrojů," řekl mluvčí polské vlády Piotr Müller podle agentury PAP.

Polská vláda je podle polského tisku blízko k tomu, aby rozhovory s českou vládou přerušila. Mluvčí polské vlády ale ve čtvrtek uvedl, že kabinet počítá s tím, že rozhovory v krátké době dospějí k dohodě. Müller podle PAP uvedl, že na stole je nabídka pomoci regionu dotčenému těžbou v Turówu o objemu 40 až 50 milionů eur.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A proč nenazvat manželstvím muže a deset žen dohromady? Doba se posunula, hájí stejnopohlavní páry pirát Michálek

19:00 A proč nenazvat manželstvím muže a deset žen dohromady? Doba se posunula, hájí stejnopohlavní páry pirát Michálek

V Poslanecké sněmovně vzniká zákon, který má zrovnoprávnit svazky stejnopohlavních párů s těmi, kter…