Zástupci NATO: Hybridní hrozby jsou větší než v minulosti

01.12.2017 18:00

Prostředky hybridních konfliktů se využívaly i v minulosti, nový je ale rozsah, v jakém jsou nyní uplatňovány. Na bezpečnostní konferenci v Praze to dnes řekl náměstek generálního tajemníka NATO Arndt Freytag von Loringhoven. Varoval, že hybridní hrozby vůči členským státům aliance nepocházejí jen od Ruska, ale i od teroristických uskupení.

Zástupci NATO: Hybridní hrozby jsou větší než v minulosti
Foto: NATO
Popisek: Summit NATO
reklama

„Hybridní hrozby nejsou nic nového. Země vždy používaly propagandu, sabotáže a podobné prostředky k destabilizaci jiných zemí. Nový je ale rozsah a intenzita toho, v jaké míře se tyto nástroje uplatňují,“ řekl Loringhoven.

Podotkl, že Rusko v minulosti ztratilo část svého vlivu v Evropě a nyní se ho snaží získat zpět pomocí hybridních akcí. „Ty jsou při každém použití jiné – někdy to je ovlivnění voleb, někdy narušení základní infrastruktury například pomocí kybernetického útoku, někdy šíření propagandy nebo fake news,“ řekl.

V plné míře se podle něj využívání prostředků hybridního konfliktu projevilo při obsazení ukrajinského poloostrova Krym, kde Rusko využilo nejen propagandistické prostředky, ale i neoznačené vojáky. „Anexe Krymu ukázala, jak mlhavá je hranice mezi válkou a mírem,“ řekl Loringhoven.

Rusko ale není jediným aktérem, který vůči NATO využívá hybridní operace. V určité míře je podle Loringhovena uplatňují i teroristé, kteří vyzývají k útokům vůči západním cílům. „Terorismus kromě násilí používá i propagandistická opatření,“ připomněl například náborové kampaně skupiny IS zaměřené na radikalizaci Evropanů.

Náměstek generálního tajemníka NATO uvedl, že hybridní akce jsou poměrně efektivní v porovnání s vynaloženými náklady, a proto jimi lze vyvážit i nevýhody v oblasti standardních vojenských kapacit. Aliance kvůli tomu vytváří speciální jednotky, které by se zabývaly v první řadě hybridními hrozbami a hledaly by způsob, jak se jim bránit.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

21:31 Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

„Tomu nebohému generálu Pavlovi nikdo ještě neřekl, že on prezidentem nebude,“ lituje komentátorka K…